Dzięki procesowi laminacji/foliowaniu wartościowe dokumenty takie jak np. certyfikaty staną się odporne na działanie czynników zewnętrznych (m.in. woda, zabrudzenia), co zwiększy ich trwałość. Ponadto, metody te uszlachetniają wydruk, nadając mu połysk i ożywiony kolor.
Jest to jedna z kilku metod zabezpieczających powierzchnię dokumentów, certyfikatów czy innych ważnych wydruków. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu procesowi laminowania, zyskujemy świetną ochronę przed rozdarciem, wilgocią czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Na czym polega laminowanie?
Jest to dwustronne pokrycie wydruku folią laminacyjną, która pod wpływem wysokiej temperatury łączy się z papierem, podczas gdy brzegi folii zgrzewają się ze sobą. Folie laminacyjne mogą mieć różne grubości, co może wpłynąć na ich sztywność.
Zastosowanie
Laminowanie to nie tylko zabezpieczanie dokumentów przed zniszczeniami (laminat anty-graffitti). Przy pomocy laminatów możemy jeszcze utworzyć naklejki podłogowe czy antypoślizgowe (laminat podłogowy) oraz wydruki zabezpieczone przed wyblaknięciem i zżółknięciem (laminat z filtrem UV). Laminowanie często kojarzone jest z foliowaniem, lecz tak naprawdę foliowanie ma o wiele węższy zakres znaczeniowy, gdyż jest to jeden ze sposobów laminowania.
Foliowanie to bardzo podobny proces do laminowania, lecz w tym przypadku folia jest bardzo cienka i po zafoliowaniu oryginał jest przycinany do wymaganego rozmiaru. Jest to najbardziej popularna i najtrwalsza metoda zabezpieczania druku.
Na czym polega foliowanie?
Foliowanie to technologia łącząca folię z powierzchnią przy użyciu kleju. Zazwyczaj foliowanie odbywa się przy pomocy jednej z trzech metod-na gorąco, na mokro lub metodą mieszaną.
Zastosowanie
Foliowanie produktu ma na celu zabezpieczenie powierzchni m.in. przed zarysowaniami, wgnieceniami, czynnikami chemicznymi, promieniami słonecznymi. Wpływa też na wygląd i estetykę wydruku. Obecnie spotyka się najczęściej folie matowe i błyszczące, jednak możliwe jest uzyskanie bardziej zaawansowanych efektów np. poprzez użycie folii metalizowanych, kolorowych czy SoftTouch.
Warto pamiętać, że foliowanie ma wpływ na kolory. Przykładowo, folie matowe przygaszają delikatnie barwy, a folie błyszczące ingerują w kolorystykę w dużo większym stopniu, co może w rezultacie pogorszyć czytelność tekstu.