Graffiti to różnego rodzaju znaki, napisy, malowanie na budynkach, dworcach kolejowych, ulicach itp. Do malowania używa się markerów lub farb w sprayu. Nazywane jest sztuką uliczną. Ludzie robią to, żeby pokazać swój talent, pasje lub wyrazić emocje. Graffiti pokazane może być w różny, często niezrozumiały dla nas sposób. Najczęściej jednak spotykamy się z graffiti, które jest efektem wandalizmu. Jak więc poradzić sobie z takim wyrazem „sztuki” ?
Usuwanie graffiti jest bardzo problematyczne i sprawia wiele kłopotów. Farby którymi posługują się grafficiarze są bardzo trwałe i często wnikają w strukturę powierzchni. Przed przystąpieniem trzeba wykonać wiele czynności. Zdarza się, że jedna z wybranych metod nie zadziała i wtedy musimy połączyć ze sobą różne zastosowania. Najważniejsze jest to, żeby nie uszkodzić powierzchni z której usuwamy malowidło.
Metody usuwania graffiti:
• Metoda hydromechaniczna - polega ona na usuwaniu graffiti za pomocą myjki ciśnieniowej. Przy tej metodzie trzeba odpowiednio dobrać ciśnienie, aby nie uszkodzić powierzchni. Nadmierne spłukiwanie może doprowadzić do spłukania spoiwa które jest wrażliwe na działanie wody.
• Metoda ścierno-strumieniowa - metoda ta polega na wyrzucie pod ciśnieniem odpowiedniego ścierniwa za pomocą pistoletu. Według fachowców metoda ta
w wielu przypadkach jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych metod usuwania graffiti.
• Metoda laserowa - metoda ta wiąże się z dużym kosztem i przejściem wielu specjalistycznych szkoleń. Usuwanie farby za pomocą wiąski laserowej polega na odparowaniu potraktowanej warstwy z czyszczonego podłoża. Dla naszego środowiska jest to metoda najbardziej korzystna, ponieważ nie używa się środków chemicznych, wody czy ścierniw.
Podsumowując, usuwanie graffiti jest trudną, czasochłonną i kosztowną usługą. Do tego celu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, środki, fachowa wiedza i doświadczenie.