Jest to nauka przyrodnicza, która skupia się na badaniu życia i organizmów żywych.
Jej głównym celem jest analiza organizmów, ich funkcji życiowych, ale także czynników wraz z mechanizmami ich rozwoju. Ważnym aspektem w biologii jest budowa, ewolucja gatunkowa, ale także oddziaływanie poprzez relację między organizmami, a środowiskiem.
W biologii dowiedzieć się można również o pochodzeniu życia, o jego etapach, wzroście, dojrzewaniu, starzeniu się oraz ostatecznie śmierci, która kończy się na rozkładzie organizmów.
W biologii można się spotkać się z wieloma działami, gałęziami czy dziedzinami życia przyrodniczego. Biologię można podzielić na takie specjalizacje jak mikrobiologia, botanika, ale także zoologia. Mikrobiologia skupia się na mikroorganizmach z wyszczególnieniem bakterii pierwotniaków, grzybów czy sinic. Można wyróżnić także mikrobiologię weterynaryjną, lekarską, żywności, ścieków czy gleby. Botanika skupia się w głównej mierze na roślinach, a zoologia na zwierzętach. Nauką, która jest w bardzo dużym stopniu powiązana z biologii ją jest antropologia, które skupia się na człowieku, jako jednostce społecznej i kulturowej.
Historia biologii jest dość mocno skomplikowana, ale była zawsze związana z rozwojem innych nauk. Głównie technologii, fizyki czy chemii, dzięki której wynaleziono urządzenie na co dzień używane wśród biologów, czyli mikroskop. Umożliwiał on analizę i zbieranie informacji na temat DNA czy innego rodzaju mikroorganizmów.
Jest ona związana jest ze wszystkimi sferami życia człowieka, z ewolucją, genetyką czy różnorodnością biologiczną, będącą podstawą do nauki o człowieku i środowisku. Dzięki niej zbieramy informacje na temat mechanizmów charakterystycznych materii ożywionej jak i nieożywionej.