Jest to jedna z nauk przyrodniczych, która zajmuje się badaniem substancji, ich właściwościami, składem i strukturą, ale także przemianami, którym podlegają substancje chemiczne, ich reakcje i zjawiska fizyczne. W procesach tych uwzględnia się reakcje cząstek (jonów i atomów) oraz praw fizycznych, które znajdują się bezpośrednio w przyrodzie. Uwzględnia się je na podstawie obserwacji i doświadczeń, które są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych pod stałą kontrolą. Z chemią możemy spotkać się w wielu innych dziedzinach naukowych, chociażby fizyce, biologii czy geografii. Do głównych działów chemii należą: chemia fizyczna, chemia organiczna, chemia nieorganiczna, chemia analityczna.
Chemia fizyczna zajmuje się analizą budowy i badaniem procesów pomiędzy substancjami chemicznymi, ich budową strukturalną, ale także właściwościami fizycznymi przy zjawiskach fizycznych w których właśnie występują podczas reakcji chemicznych.
Chemia organiczna zajmuje się związkami chemicznymi, u których występujące cząsteczki są oparte na szkielecie węglowym. Jest ona podzielona na syntezę organiczną strukturalne oraz fizykochemię organiczną.
Chemia nieorganiczna zajmuje się głównie pierwiastkami chemicznymi, ich związkami z wyeliminowaniem związków, w których znaleźć mogą się wiązania węgiel-wodór. Badania w tym zakresie są w przeprowadzane, w głównej mierze przy pomocy wykorzystanych metod fizycznych.
Chemia analityczna bada ilościowo oraz jakościowo skład i budowę substancji chemicznej. Polega na wskazaniu ilościowego składu konkretnej substancji chemicznej przy możliwości wykorzystania metod analizy ilościowej. Chemiczna analiza jakościową skupia się na wykrywaniu określonych pierwiastków przy pomocy odczynników chemicznych.