Dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem skorupy ziemskiej, różnorodnością przyrodniczą i społeczno-gospodarczą oraz relacjami między środowiskiem geograficznym a różnymi obszarami działalności człowieka. Zakres nauki o geografii jest bardzo szeroki, dlatego definicja terminu geografia jest wciąż szeroka i stale dyskutowana. Z tego powodu termin nauki geograficzne jest często kojarzony z jego dyscyplinami, takimi jak dyscyplina bioanalityka – nauki biologiczne. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że geografia jest dyscypliną dualną, na pograniczu dwóch płyt naukowych - nauk przyrodniczych i nauk społeczno-ekonomicznych.
Jednym z podstawowych pojęć geografii, spajającym samą istotę tej nauki, jest pojęcie geoprzestrzeni, które określa skorupę ziemską i całą jej naturalną i fizyczną różnorodność.
Geografia jako dyscyplina, która znajduje się pomiędzy naukami przyrodniczymi, jest pod wieloma względami zaczerpnięta i spleciona z innymi pokrewnymi dziedzinami naukowymi. Powinniśmy tu wspomnieć chociażby o biologii, geologii, gleboznawstwie, demografii, historii i chemii. Naukami pomocniczymi geografii są kartografia, astronomia, geodezja, geopolityka i geoinformatyka.
Biorąc pod uwagę szeroki zakres zagadnień, którymi zajmuje się geografia, można powiedzieć, że dziedzina ta ma swoje korzenie w antycznej mitologii, w której ziemia, jej kształt i budowa są jedynie przedmiotami wyobraźni. Następnie zaczęto tworzyć ziarno wiedzy geograficznej w postaci relacji marynarzy, podróżników, kupców oraz uczestników wypraw wojennych i dyplomatycznych w starożytnym świecie.
Starożytne Chiny zajmowały wiodącą pozycję w dziedzinie kartografii, a ich wiedza geograficzna była szczególnie obszerna.