Jako dyscyplina uczona w szkołach oraz uczelniach wyższych wywodzi się z dziedziny nauki badającej naszą przeszłość, obejmującą historię świata i ludzkości. Tak rozumiana historia jest ogólnym zbiorem zdobytej wiedzy, dzięki badaniu śladów przeszłości we współczesnym świecie.
Starożytni często mówili: „Historia jest nauczycielką życia”. Poprzez te słowa chcieli uświadomić innym, że należy wyciągnąć wnioski z przeszłych wydarzeń ze względu na doświadczenia i powszechne teorie związane z tym, że „historia lubi się powtarzać”. Musimy czerpać z historii i doświadczeń kraju, co pozwoli nam jak najlepiej budować naszą teraźniejszość i przyszłość. Historia niewątpliwie wpływa na kształt dzisiejszego świata, a badając dzieje ludzkości, możemy znaleźć wiele podobieństw między przeszłością a teraźniejszością.
Historia to nauka o historii. Z fragmentów przeszłości, które odnajdujemy we współczesnym świecie, stara się odtworzyć pełny obraz przeszłości.
Historia nie jest więc nauką, ale tym, co się wydarzyło. Ma praktyczne zastosowania we współczesnym świecie. Znajomość historii pozwala nam uniknąć błędów popełnionych przez naszych poprzedników i kontynuować rozpoczęte przez nich dzieło by z dnia na dzień żyło nam się lepiej.
Historycy zajmują się badaniami historycznymi. Nie tylko oni szukają śladów przeszłości. Czerpią z doświadczeń i korzystają z materiałów i elementów odkrytych przez innych historyków związanych z różnymi dziedzinami jak archeolodzy, antropolodzy, paleontolodzy, historycy sztuki, przyrodników, geografów itp.
Historia jako nauka z przeszłości ma ogromny wpływ na nasz obecny i przyszły kształt.
Patrząc wstecz na pewne fakty historyczne, można dojść do wniosku, że gdyby nie ludzie, którzy je stworzyli, to by się nie wydarzyły. Bohaterami historii są ludzie - wybitne jednostki i społeczności. Wszyscy przyczynili się do tworzenia historii.