Językiem obcym możemy nazwać język, który jest nieużywany w danym kraju lub na danym terenie, nabyty najczęściej w procesie świadomego uczenia się. Nauka języka obcego stanowi element programu nauczania w systemach oświatowych większości krajów świata.
W Polsce najpopularniejszym językiem obcym jest język angielski. Raczej nikogo to nie dziwi, jest on podstawowym językiem w komunikacji międzynarodowej, a do tego dzieci uczą się go od wczesnych etapów edukacji.
Innym bardzo szeroko znanym językiem obcym w Polsce jest język rosyjski. Znają go głównie osoby po 40 roku życia. Język niemiecki jest również dość znanym językiem przez Polaków, chociaż nie w takim stopniu jak język angielski. Innymi językami, które znają Polacy, chociaż znacznie mnij często są język francuski, hiszpański oraz włoski.
Największą znajomością języków obcych mogą się poszczycić uczniowie i studenci, ponieważ w większości przypadków mają oni stały kontakt z nimi na co dzień. Szacunkowo około 40% Polaków nie zna żadnego języka obcego.
Język angielski jest językiem ojczystym dla około 350 mln ludzi, ponieważ jest on językiem urzędowym nie tylko w Anglii, ale również w wielu jej byłych koloniach. Gdyby zsumować osoby, dla których jest on językiem ojczystym z tymi, dla których jest on drugim czy też trzecim językiem to może się okazać, że język angielski zna ponad 1,7 mld ludzi.
Język hiszpański, pomimo tego, że nie jest bardzo popularny w Polsce, to jest dość popularny na świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej. Posługuje się nim ponad 500 mln ludzi na świecie, a zważając na to, że populacja Hiszpanii wynosi niecałe 50 mln osób, jest to dość wysoki wynik.