Zatrzymanie krążenia to główna z przyczyn zgonów ludzi na świecie. Dochodzi do tego na skutek nieprawidłowej pracy serca. W tym wypadku przeżycie jest możliwe tylko w tedy gdy w porę dotrze pomoc.
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne to zabiegi ratujące życie czyli czynności pozwalające bezprzyrządowo z wyjątkiem środków ochrony osobistej tj. maseczki, rękawiczki utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz podtrzymywanie krążenia i oddechu. Są to czynności pozwalające na przywrócenie poszkodowanemu oznak życia.
Przed sprawdzeniem reakcji poszkodowanego należy sprawdzić czy wokół jest bezpiecznie. Powinniśmy sprawdzić czy nic nam nie zagraża. Po sprawdzeniu czy jesteśmy bezpieczni podchodzimy do poszkodowanego od strony nóg. Należy uklęknąć i szturchnąć delikatnie ramionami i zadać pytanie: „ Czy Pan/Pani mnie słyszy ?”. Jeśli poszkodowany nabierze z nami kontakt pytamy się co mu dolega i wzywamy pogotowie. Jeśli poszkodowany nie reaguje i jesteśmy sami to wołamy o pomoc. Następnym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych. Odchylamy głowę poprzez ułożenie jednej ręki na czole a drugiej na brodzie. Przykładamy pucho do ust poszkodowanego i sprawdzamy oddech. Jeśli poszkodowany nie oddycha należy wezwać służby ratownicze. Po wezwaniu pomocy powinniśmy przystąpić do uciskania klatki piersiowej. Należy wykonać 30 uciśnięć i 2 wdechy. Jeśli osobie poszkodowanej wrócił oddech należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej.
Resuscytację wykonujemy do momentu przybycia pogotowia ratunkowego, gry poszkodowany zacznie oddychać lub jeśli będziemy bardzo wyczerpani.