Instrumenty dęte są typem instrumentów muzycznych. Źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza. Barwa dźwięków zależy od wielu czynników: konstrukcji instrumentu, rodzaju materiału, z którego jest wykonany, sposobu zadęcia itp. Wysokość dźwięku zależy od długości rury, która tworzy instrument. Im krótsza rura tym można uzyskać wyższy dźwięk, a im dłuższa tym dźwięk jest wyższy.
Wybór odpowiedniego dźwięku przez osobę używającą instrumentu odbywa się poprzez otwieranie lub zamykanie otworów położonych wzdłuż rury lub regulowanie długości rury w postaci suwaka.
Instrumenty dęte można podzielić na trzy kategorie:
• Instrumenty dęte blaszane,
• Instrumenty dęte drewniane,
• Instrumenty dęte klawiszowe.
Instrumenty dęte blaszane wyróżnia to, że ustnik oraz w większości przypadków cały instrument jest wykonany z metalu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie posiadają stroika. Jego rolę przejmują usta grającego podczas przyciskania ich do ustnika.
Instrumentami dętymi blaszanymi są na przykład: puzon, tuba, trąbka, waltornia, kornet, suzafon, helikon.
Instrumenty dęte drewniane charakteryzuje to, że częścią wytwarzającą drgania dźwiękowe jest drewniany stroik, bądź krawędź, o którą rozpraszany jest strumień powietrza. Instrument może być wykonany z dowolnego materiału, może to być drewno, ale również metal czy też tworzywo sztuczne.
Instrumentami dętymi drewnianymi są między innymi: flet, klarnet, saksofon, szałamaja, kontrafagot.
W instrumentach dętych klawiszowych powietrze jest tłoczone za pomocą miecha lub innego urządzenia sprężającego. Dopływem powietrza do poszczególnych części instrumentu steruje się przy pomocy klawiatury i mechanizmu rejestrowego.
Do instrumentów dętych klawiszowych zaliczymy na przykład: organy, akordeon, harmonijkę.