Jest to jeden z pięciu najczęściej wybieranych języków przez studentów na uniwersytetach. Jest językiem urzędowych we Włoszech, San Marino, Szwajcarii i w Watykanie, gdzie jest również powszechnie stosowany. Spotkać go możemy również niektórych rejonach Chorwacji i Słowenii, ale także we Francji (Kostaryka) i na Malcie.
Włoski należy do rodziny języków romańskich. W rodzinie tej znajduje się również język francuski, a także język hiszpański. Powstał on na bazie języka łacińskiego tuż zaraz po zlikwidowaniu Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie jego najbardziej współczesna wersja jest w głównej mierze oparta na standardzie toskańskim.
Ciekawostką z Włoch jest to, że w jego hymnie znajduje się fragment mówiący o Polsce, a w Polskim hymnie fragment nawiązujący do Włoch.
Jest to dość łatwy język do nauki ze względu na prostą gramatykę oraz łatwą wymowę w szczególności, dla osób które posługują się językiem hiszpańskim. Języki te są bardzo podobne, czasami nie da się ot tak rozróżnić który to który.
W języku polskim znaleźć można różnego rodzaju słowa, które właśnie pochodzą z języka włoskiego są to między innymi: fontanna, opera czy bankiet. Rodowici Włosi korzystając z języka włoskiego wymawiają dźwięki z charakterystycznym dla siebie entuzjazmem i akcentem, ale także korzystają z ogromnej ilości gestów w szczególności, gdy rozmawiają między sobą.
Warto się uczyć włoskiego ze względów politycznych. Mamy bardzo dużo wspólnego z tym krajem, z ich przedsiębiorstwami i biznesem. A co za tym idzie inaczej się patrzy na partnera, który nauczył się twojego języka, by móc z tobą współpracować, doceniając tym samym trud włożony w naukę. Warto przynajmniej zapoznać się z podstawami, jeśli chcemy podróżować w szczególności na południe Europy, gdzie jest ogromna ilość pięknych miejsc do zwiedzenia. Umożliwi nam tą komunikację tamtejszą społecznością i ułatwi zwiedzanie.