Gimnazjum jest typem szkoły występującym w systemach edukacji niektórych państw świata. W Polsce gimnazja ostatni raz występowały w latach 1999-2019. Pełniły wtedy funkcję szkoły ponadpodstawowej przygotowującej uczniów do nauki w liceum, technikum lub w szkole zawodowej.
Po ukończeniu gimnazjum uczeń otrzymywał świadectwo ukończenia gimnazjum. Aby to było możliwe uczeń najpierw musiał przystąpić do egzaminu gimnazjalnego oraz stworzyć projekt edukacyjny. Uzyskany podczas egzaminu gimnazjalnego wynik nie był ważny, aby zaliczyć wystarczyło jedynie do niego podejść.
W Polsce oprócz zwykłych gimnazjów, do których uczęszczała większość uczniów, występowały również specjalne rodzaje gimnazjów. Były to na przykład gimnazja prywatne, dwujęzyczne, zawodowe, dla dorosłych, specjalne, akademickie, integracyjne. W innych krajach można się spotkać z gimnazjami sportowymi, technicznymi, artystycznymi, humanistycznymi, matematyczno-przyrodniczymi czy też muzycznymi.
Likwidacja gimnazjów
W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczął się proces likwidacji gimnazjów. Było to spowodowane uchwaloną w 2016 roku likwidującą gimnazja i przywracającą ośmioletnie szkoły podstawowe ustawą.
Podczas dwudziestolecia międzywojennego do gimnazjów uczęszczali uczniowie w wieku od 10 do 18 lat. Zmieniło to się w 1932 roku. Od tego czasu do 1948 roku gimnazjum było czteroletnie. Aby się do niego dostać należało ukończyć 12 lat oraz zdać sześć klas szkoły podstawowej. Po ukończeniu gimnazjum absolwenci otrzymywali świadectwo ukończenia gimnazjum. W czasie II wojny światowej funkcjonowanie gimnazjów zostało zniesione, a same gimnazja zostały zlikwidowane w 1948 roku.