Zasadnicza szkoła zawodowa, nazywana najczęściej „zawodówką”, jest szkołą realizującą program nauczania w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego i funkcjonuje na podbudowie programowej szkoły podstawowej.
Przykładowymi zawodami, które można uzyskać uczęszczając do zasadniczej szkoły zawodowej są: blacharz, cieśla, cukiernik, elektronik, fotograf, fryzjer, kamieniarz, kucharz, murarz-tynkach, piekarz, sprzedawca, stolarz, ślusarz. Należy pamiętać, że lista zawodów do wybrania będzie się różnić w zależności od szkoły.
Kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej odbywa się na poziomie robotniczym lub czeladniczym, a decyduje o tym organ prowadzący szkołę. Wraz z ukończeniem zasadniczej szkoły zawodowej absolwent uzyskuje świadectwo potwierdzające posiadanie wykształcenia ogólnego na poziomie zasadniczym.
Aby otrzymać kwalifikacje absolwent musi zdać egzamin potwierdzający jego umiejętności. Egzamin jest przeprowadzany przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną (OKE). Wyjątkiem jest sytuacja, w której kształcenie odbywa się na poziomie czeladniczym. Wtedy absolwent zdaje egzamin czeladniczy organizowany przez cechy rzemieślnicze.
Jeżeli absolwent zasadniczej szkoły zawodowej chciałby kontynuować naukę to może się on zapisać do trzyletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i w takiej sytuacji zacznie on naukę od klasy drugiej. Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej może również uzyskać tytuł technika, aby tego dokonać musi uzyskać wykształcenie średnie oraz zdać egzaminy potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie.
Wraz z reformą systemu oświaty z 2017 roku, zasadnicze szkoły zawodowe zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powstały szkoły branżowe I stopnia.