Mikroelektronika to gałąź elektroniki obejmująca wiedzę o niewielkich urządzeniach i systemach elektronicznych. Małe urządzenia, takie jak mikrokontrolery, mikroprocesory, FPGA itp.
Układy scalone do specjalistycznych zastosowań wykorzystywane są do budowy złożonych systemów, takich jak komputery, urządzenia mobilne, odbiorniki GPS, systemy automatyki przemysłowej i inne.
Dziś urządzenia mikroelektroniczne można znaleźć niemal wszędzie. Według Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w Genewie liczba telefonów komórkowych na całym świecie przekroczy liczbę osób w 2014 roku.
Najnowsze samochody zawierają dziesiątki mikrokontrolerów, które mogą nie tylko sterować systemami ABS czy ESR, ale także dostosowywać kształt fotela i położenie lusterek do kierowcy. Mikroprocesory i mikrokontrolery są również wykorzystywane w sprzęcie AGD, takim jak pralki, lodówki i telewizory. Medycyna coraz częściej korzysta też z owoców mikroelektroniki – oprócz zaawansowanej aparatury diagnostycznej produkowane są również implanty elektroniczne, takie jak aparaty słuchowe.
Systemy mikroelektroniczne budowane są przy użyciu zaawansowanych technologii. Między innymi wielkie zmiany w dziedzinie technologicznej i ekonomicznej oraz rozwój zmiany społecznej. Urządzenia stały się tańsze w produkcji, zużywają coraz mniej energii, działają szybciej i są mniejsze. Rząd był w stanie wdrożyć m.in.: kalkulatory kieszonkowe, wielofunkcyjne zegarki elektroniczne, wideotelefony, inteligentne karty elektroniczne.