Nawigacja stanowi dział wiedzy, który specjalizuje się w określaniu bieżącego położenia danego obiektu lub człowieka oraz w przedstawianiu optymalnej drogi do wybranego celu. Nawigacja jest nauką techniczną zajmującą się zbieraniem informacji niezbędnych do prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów oraz do ustalania ich położenia i trasy. Bada ona związki przestrzenne między informacjami o całej Ziemi, a metodami lokalizacji obiektów.
Wyróżniamy kilka rodzajów nawigacji:
Nawigacja satelitarna – najpopularniejszy rodzaj nawigacji polegający na przetwarzaniu sygnałów radiowych nadawanych ze sztucznych satelit Ziemi. Do nawigacji satelitarnych należy GPS.
Nawigacja radiowa – inaczej radionawigacja. Polega na odbieraniu sygnałów radiowych wysyłanych przez specjalne nadajniki.
Nawigacja radarowa – pomaga zaobserwować zarysów wybrzeży i umiejscowienie obiektów nawigacyjnych za pośrednictwem radaru.
Nawigacja astronomiczna – inaczej zwana astronawigacją, służy do obserwacji ciał niebieskich, korzystając z dokładnej znajomości czasu lokalnego.
Nawigacja terrestryczna – działa na podstawie obserwacji wszystkich znaków nawigacyjnych oraz innych ważnych i charakterystycznych obiektów pojawiających się na wybrzeżu.
Meteonawigacja – jest to nawigacja, która umożliwia zaplanowaniem podróży przy uwzględnieniu panujących warunków meteorologicznych.
Nawigacja pilotowa – jest to nawigacja prowadzona w portach oraz na torach podejściowych do portów w oparciu o stosowane znaki nawigacyjne. Ma ona za zadanie identyfikować mijane przeszkody, takie jak np. nabieżnik.
Nawigacja zliczeniowa – działa na zasadzie zestawiania ze sobą kierunku ruchu statku oraz jego szybkości.
Nawigacja inercyjna – rodzaj nawigacji stosowany głównie w okrętach podwodnych, za posrednictwem skomplikowanych systemów żyroskopowych.
Nawigacja na stronach wykonanych w HTML – dzielimy ją na nawigację globalną i lokalną oraz kontekstową i okruszkową.