Pojęcie urządzenia elektronicznego używane jest na przemian z pojęciem urządzenia elektrycznego, natomiast należy pamiętać, że istnieje wiele różnic między urządzeniem elektronicznym a elektrycznym.
Urządzenia elektryczne pobierają energię w postaci prądu elektrycznego (przepływu elektronów w przewodniku) a następnie przekształcają ją w prosty sposób w inną formę energii, jaką najczęściej jest światło, ciepło czy też ruch. Można więc wywnioskować, że urządzenia elektryczne to takie, które bezpośrednio wykorzystują energię elektryczną do wykonania jakiegoś zadania.
Urządzenia elektroniczne robią znacznie więcej niż urządzenia elektryczne. Zamiast przekształcać energię elektryczną w światło, ciepło czy też w ruch, manipulują one prądem elektrycznym w taki sposób, który sprawia, że przepływ prądy elektrycznego niesie ze sobą nie tylko energię, ale również informacje.
Układ elektroniczny, nazywany również obwodem elektronicznym, to zbiór elementów elektronicznych dyskretnych (pojedynczych podstawowych elementów elektronicznych, np. rezystorów, kondensatorów, diod itp.) lub scalonych (zminiaturyzowanych układów elektrycznych wykonanych najczęściej w technologii monolitycznej) połączonych elektrycznie tak, aby realizowały określone funkcje.
Schematy elektryczne (schematy ideowe) służą do opisywania układów elektronicznych. Na nich w formie graficznej pokazane jest jak mają zostać połączone poszczególne elementy. Każdy typ elementu elektronicznego (np. kondensator, tranzystor, opornik, lampka elektronowa) ma swój symbol graficzny, który jednoznacznie go identyfikuje.
Schematy elektryczne układów elektronicznych w większości przypadków nie posiadają informacji o wartości rezystencji poszczególnych rezystorów, pojemnościach kondensatorów, typach tranzystorów czy lamp elektronowych. Projekty konkretnych układów zawierają już te informacja, a dodatkowo pokazują relacje z fizyczną realizacją.