Skaner to urządzenie, które odczytuje wszelkiego rodzaju dokumenty, a następnie przetwarza je do postaci cyfrowej. Czyta on dokumenty zarówno 2D jak i 3D. W zależności od rodzaju skanera może on również odczytywać obrazy, fale radiowe oraz kody paskowe i magnetyczne. Skaner ma wbudowany czytnik działający w sposób krokowy. Oznacza to, że głowica znajdująca się w skanerze powoli przesuwa się po np. dokumencie, a następnie dokładnie odczytuje po kolei wszystkie linie skanowanego pliku. Gdy dokument jest już w całości zeskanowany zostaje on zapisany na odpowiednim nośniku danych (najczęściej w formacie JPG lub PDF).
Aktualnie na rynku możemy znaleźć szeroką gamę skanerów. Różnią się one nie tylko sposobem użycia, ale również przeznaczeniem oraz umiejscowieniem. Przykładowo skanery biurowe możemy teraz znaleźć w większości drukarek. Są one łatwo dostępne oraz nie zajmują dodatkowego miejsca. Oprócz tego na rynku można znaleźć skanery optyczne, magnetyczne, cyfrowe oraz radiowe. Do najpopularniejszych należą:
Skanery płaskie – są to tak zwane skanery stacjonarne. Dokument skanuje się w nich poprzez umieszczenie go na szklanej płycie. Jest to jedna z najłatwiejszych metod skanowania. Skanery płaskie działają zazwyczaj na podstawie dwóch technologii: technologii CIS oraz technologii CCD.
Skanery bębnowe – to dość drogie i duże urządzenia skanujące, które zapewniają prace w najwyższej możliwej na rynku jakości.
Skanery ręczne – to przenośna i mniejsza wersja skanerów klasycznych. Są one najczęściej stosowane do digitalizacji dokumentów lub zdjęć.
Skanery kodów kreskowych – jak sama nazwa mówi te urządzenia umożliwiają skanowanie kodów kreskowych. Działają one podobnie do skanerów płaskich oraz są często spotykane przy kasach.
Skanery przelotowe – umożliwiają skanowanie dokumentów z dala od urządzeń stacjonarnych w biurze. Skanery te poruszają się pod statycznych oryginałem, aby go skserować. Dają one możliwość dwustronnego skanu, ale niestety skanują tylko pojedyncze arkusze.
Skanery ołówkowe – inaczej nazywane cyfrowymi zakreślaczami. Występują one w postaci przyrządu do pisania (ołówka, długopisu). Do ich zadań należy m.in. digitalizacja zdjęć oraz konwersja zeskanowanego tekstu do formy cyfrowej.
Skanery 3D – to jedyne skanery, które służą do skanowania prawdziwych, rzeczywistych obiektów. Można za ich pośrednictwem zeskanować np. cały budynek. Skanery te działają na podstawie wiązki laserowej.