To standard nagrywania i odtwarzania taśm wideo przeznaczonych na rynek konsumencki. Rozdzielczość obrazu poziomego w formacie VHS wynosi około 200 linii dla obrazu kolorowego ze względu na ograniczoną szerokość pasma sygnału kolorowego. Pod koniec lat 80. wprowadzono „ulepszoną” wersję VHS HQ, podczas gdy odtwarzanie zostało ulepszone głównie przez wprowadzenie systemu redukcji szumów związanych z błędami podczas odczytu taśm DVD - standardu zapisu danych na nośnikach optycznych. nośnik danych, podobny do CDROM, ale spopularyzowany w 1995 roku, o większej pojemności osiąganej poprzez zwiększenie gęstości zapisu.
Zamiarem autorów było stworzenie formatu DVD do nagrywania cyfrowego wideo, ale rosnące zapotrzebowanie przemysłu komputerowego na nośniki o większej pojemności sprawiło, że DVD stał się popularnym formatem. Używając wiązki laserowej o długości fali krótszej niż ta używana do odczytu płyt CD do odczytu płyt DVD, możliwe jest umieszczanie gęstszych ścieżek na płytach DVD o tym samym rozmiarze (średnicy) co płyty DVD i CD.
Większość taśm VHS i archiwów filmowych na kamerach VIDEO 8 traci z czasem jakość, co jest spowodowane procesem starzenia – symulującym rozmagnesowanie taśm VHS. Jedynym sposobem na zapisanie obrazów bez utraty jakości w czasie jest przeniesienie materiału na nośnik cyfrowy - DVD lub dysk twardy.
Zdubbingowana taśma VHS - o co chodzi? Digitalizacja nagrania analogowego na taśmie VHS to dość złożony proces. Często zdarzało się tak, że podczas transportu czy użytkowania kasety VHS po prostu się psuły. Same taśmy VHS zajmują dużo miejsca i nie są wygodne w przechowywaniu. Jednak jak pokazuje czas nagrywania, filmy kręcone prywatną kamerą mają dla nas szczególne znaczenie. Są z pewnością znacznie bardziej wartościowe niż taśmy VHS i VCR. Dlatego powierzając zadanie konwersji VHS na DVD powinniśmy skupić się na ekspertach, którzy mają odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie.