Automatyka jest działem nauki i techniki obejmującym teorię i praktykę realizacji urządzeń zapewniających samoczynne działanie maszyn, mechanizmów i instalacji. Ważne jest to, aby nie utożsamiać automatyki z automatyzacją, czyli metodami i środkami służącymi do wyeliminowania lub ograniczenia udziału człowieka w różnych czynnościach.
Automatyka odnosi się zarówno do teorii sterowania jak i praktycznego zastosowania urządzeń służących do pomiarów, kontroli i sterowania. Teoria sterowania zajmuje się metodami realizacji pożądanego zachowania układów sterowania, posługując się metodami matematycznymi tworzy matematyczny opis zjawisk zachodzących w sterowanym układzie i rozpatruje zachowanie tak opisanego układu pod wpływem zmian wybranych wielkości.
Automatyka ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, między innymi w sieciach dystrybucji wody, sieciach gazowniczych, sieciach ciepłowniczych, sieciach energetycznych, w przemyśle wydobywczym, mineralnym, metalurgicznym, w procesach chemicznych, przy liniach produkcyjnych, w oczyszczalniach ścieków i cementowniach.
Robotyka łączy zagadnienia inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki w celu tworzenia robotów oraz sterowania ich ruchem. Możemy wyróżnić robotykę przemysłową, maszyn mobilnych, medyczną i rehabilitacyjną oraz teoretyczną.
Robotyka w ostatnim czasie znacznie się rozwinęła. Sporo dużych firm, zwłaszcza technologicznych, w jakimś stopni korzysta z robotów. Roboty możemy podzielić na:
• Roboty inteligentne – nie mają zaprogramowanych faz wykonywania zadania, lecz dostają do wykonania określoną czynność,
• Roboty adaptacyjne – posiadają układ sterowania, który się uczy lub adaptuje,
• Roboty sekwencyjne – posiadają sekwencyjny układ sterowania,
• Roboty realizujące zadaną trajektorie – realizują określoną procedurę ruchów,
• Roboty-teleoperatory – zdalnie sterowane prze komputer lub operatora.