Zasilacz jest to urządzenie, które służy do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Zasilacze można podzielić na dwa sposoby, ze względu na jakość napięcia i zmiany wielkości napięcia.
Podział ze względu na jakość napięcia:
• Zasilacze stabilizowane – służą do zasilania prądem o ustalonym napięciu lub o ustalonym natężeniu (co jest rzadziej spotykane), charakteryzują się bardzo dużą stabilnością stabilizowanego parametru,
• Zasilacze niestabilizowane – służą do zasilania prądem stałym innych obwodów, charakteryzują się tym, że napięcie na wyjściu może ulec zmianie w zależności od fluktuacji prądu.
Można również dokonać podziału zasilaczy ze względu na zmiany wielkości napięcia:
• Zasilacze liniowe – ich elementem dopasowującym jest transformator,
• Zasilacze beztransformatorowe – jak sama nazwa wskazuje nie stosuje się transformatora, zmniejszenie napięcia w zasilaczu zachodzi na impedancji włączonej szeregowo z prostownikiem zasilacza, charakteryzują się małą wydajnością prądową,
• Zasilacze impulsowe – są zbudowane w oparciu o przetwornicę napięcia, charakteryzują się tym, że dopasowują napięcie przy użyciu różnego rodzaju układów elektronicznych.
Akumulator to urządzenie do magazynowania energii elektrycznej, mechanicznej lub cieplnej. Możemy wyróżnić akumulatory elektryczne, hydrauliczne i mechaniczne.
Najczęściej możemy spotkać się z akumulatorem elektrycznym, ponieważ mamy z nim do czynienia w każdym samochodzie. Akumulator elektryczny jest rodzajem ogniwa galwanicznego, który może być wielokrotnie użytkowany i ładowany za pomocą prądu elektrycznego. Uwolnienie energii elektrycznej następuje dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.
Akumulator mechaniczny służy do gromadzenia energii kinetycznej lub potencjalnej. Następuje to poprzez odkształcenie sprężyste ciał stałych, przemieszczenie masy w polu grawitacyjnym Ziemi lub zmiany objętości gazów. Przykładem akumulatora mechanicznego jest sprężyna w wiatrówce lub sprężyna napędowa w zegarku mechanicznym.
Akumulator hydrauliczny służy do gromadzenia energii hydraulicznej. Jest ona gromadzona w postaci energii sprężystości ciała stałego, gazu bądź w postaci energii potencjalnej ciężaru. Akumulatory hydrauliczne stosowane są jako hydropneumatyczne zawieszenia w pojazdach mechanicznych.
Ładowarka służy do wprowadzenia energii elektrycznej do akumulatora elektrycznego. Parametry ładowania akumulatorów zależą od typu akumulatora, jego pojemności oraz wykonania. Można wyróżnić ładowarki proste, z ograniczeniem czasowym, inteligentne, szybkie, usb. Najczęściej możemy spotkać się z ładowarkami do telefonów.