Pośrednik zajmuje się załatwianiem wszystkich spraw dotyczących umowy w zamian za klienta. Oznacza to, że jego zadaniem jest dopilnowanie, aby takowa umowa doszła do skutku. Może on zarówno pośredniczyć podczas jej podpisywania lub spróbować doprowadzić do sposobności jej zawarcia. Jego celem musi być dojście do porozumienia między stronami. W zależności od rodzaju umowy musimy wybrać odpowiedniego pośrednika, który specjalizuje się w danej dziedzinie, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Pośredników możemy znaleźć w indywidualnych firmach pełniących usługi pośrednicze lub specjalnych agencjach typu: agencja pośrednictwa finansowego czy agencja zatrudnienia.
Doradztwo polega na świadczeniu usług doradczych osobom potrzebującym pomocy. Doradca ma za zadanie przekazać swojemu klientowi najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące dalszego postępowania podczas rozwiązywania danego problemu. Udając się na wizytę do doradcy należy pamiętać, że w zależności od specyfiki naszego problemu, musimy wybrać się do specjalisty z danej dziedziny np. firma mająca problemy z umową uda się do jednego z doradców prawnych.
Doradca prawny zajmie się wszystkimi zmartwieniami klienta w zakresie prawa. Doradzi co zrobić w razie występowania problemów z częścią prawną np. umowy oraz jak przygotować się do procesów prawnych. Musi on posiadać rozszerzoną wiedzę z prawa oraz postępowania administracyjnego. Podczas wyboru doradcy prawnego należy dokładnie zaznajomić się z zakresem czynności wykonywanych przez niego, gdyż może się okazać, że dana agencja doradztwa nie zajmuje się zakresem, na którym nam zależy. Doradza prawny może pełnić rolę pełnomocnika, jednak pomimo posiadania tytułu prawnika nie może on reprezentować swojego klienta w sądzie ani być przedstawicielem w sprawach karnych.
Doradza finansowy zajmuje się świadczeniem usług doradczych dotyczących wyłącznie sfery finansowej. Ma on za zadanie doradzić swojemu klientowi m.in. jakie produkty finansowe powinien on zakupić. Pomaga on w wyborze m.in. inwestycji, kredytów, ubezpieczeń oraz lokat. Wybierając doradcę finansowego należy zwrócić uwagę na jego wykształcenie i doświadczenie. Osoba zajmująca się naszymi finansami powinna być ciągle na bieżąco z informacjami ze świata i znać dobrze aktualny rynek finansowy. Doradca ma obowiązek zająć się klientem w sposób indywidualny. Oznacza to, że podczas wyboru odpowiednich działań i narzędzi doradca bierze pod uwagę sytuacje finansową klienta, jego oczekiwania i potrzeby oraz sytuacje na rynku.
Doradcza podatkowy świadczy klientowi usługi w zakresie prawa podatkowego. Pomimo, że zajmuje się on tylko jedną gałęzią prawa to musi on posiadać podstawową wiedzę z prawa ogólnego oraz rozszerzoną z prawa podatkowego i finansowego. Musi on dokładnie przygotować wszystkie potrzebne deklaracje podatkowe dla klienta, prowadzić jego księgi podatkowe oraz doradzać mu we wszystkich sprawach podatkowych.
Podczas wyboru doradcy musimy uważnie przyjrzeć się jego wykształceniu, kwalifikacjom oraz doświadczeniu. Doradztwem zajmują się osoby, które specjalizują się w danej dziedzinie.