Faktoring polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorcy (faktoranta). Faktorant przekazuje faktorowi swoje faktory wystawione kontrahentom, a za to otrzymuje ustaloną część kwoty widocznej na fakturze. W skrócie faktoring stanowi alternatywną formę finansowania działalności operacyjnej.
Faktoring najczęściej jest używany, w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo udziela swoim kontrahentom wydłużonych terminów płatności za swoje usługi i produkty lub gdy te terminy są długie ze względu na przepisy (na przykład w branży transportowej). Takie terminy mogą wynosić 60, 90, a w szczególnych sytuacjach nawet 120 dni. Zdarzają się również sytuacje, w których klient nie dokonuje płatności w wyznaczonym terminie, co może skutkować problemami z płynnością finansową przedsiębiorstwa.
Najważniejszą zaletą faktoringu jest natychmiastowość finansowania, ponieważ pieniądze mogą znaleźć się na koncie firmowym nawet ciągu w 24 godzin. Kolejną bardzo ważną zaletą jest wspomniane wcześniej zachowanie płynności finansowej. Innym ważnym elementem jest to, że jesteśmy w stanie przekazać ryzyko niewypłacalności dłużnika na faktora.
Niestety faktoring posiada również wady. Jedną z nich jest to, że firma faktoringowa za swoje usługi pobiera opłaty. Kolejną wadą jest możliwość utraty reputacji w oczach kontrahentów i klientów.
Rodzaje faktoringu:
• Faktoring pełny – polega na tym, że faktor przejmuje na siebie całe ryzyko niewypłacalności kontrahenta,
• Faktoring niepełny – w tej sytuacji to faktorant jest obciążony ryzykiem niewypłacalności kontrahenta,
• Faktoring mieszany – faktor i faktorant dzielą się ryzykiem między sobą,
• Faktoring jawny – polega na tym, że dłużnik jest zawiadamiany natychmiast,
• Faktoring tajny – dłużnik w ogóle nie jest zawiadamiany.