Umowa jest to porozumienie dwóch lub więcej stron. Ma ona na celu obopólne dobro oraz określa wzajemne obowiązki i prawa stron. Najczęstszymi formami umów z jakimi możemy się spotkać są forma pisemna i ustna. Obie formy są wiążące kwestiach prawnych, natomiast należy pamiętać, by umowa była zawierana zgodnie z panującym porządkiem prawnym pod rygorem nieważności.
Umowa pisemna, jak sama nazwa wskazuje, polega na spisaniu ustalonych punktów na odpowiedniej dla ilości stron jednakowo brzmiących egzemplarzach. Wszystkie informacje zawarte w tym rodzaju umowy są poświadczone podpisem.
Umowa ustna powinna być zawarta w obecności świadka, który nie jest żadną ze stron. Polega na bezpośrednim osobistym ustaleniu punktów zawartych w umowie bez konieczności pisemnego poświadczenia jej zawarcia.
Umowy również mogą być zawierane w formie: dokumentowej, elektronicznej, aktu notarialnego, pisemnej z urzędowym potwierdzeniem daty, pisemnej z notarialnym potwierdzeniem podpisu.
Głównym aktem prawnym, który reguluje umowy w polskim prawie jest prawo zobowiązań (jest podgałęzią prawa cywilnego), które reguluje kwestie wspólne dla wszystkich umów oraz zawiera przepisy regulujące konkretne typy umów. Innymi aktami prawnymi, które regulują umowy są: prawo rzeczowe i prawo spadkowe.
Występuje wiele rodzajów zawierania umów, do bardziej popularnych możemy zaliczyć: negocjacje, przetarg, aukcje czy też ofertę.
Przykładami umów są: umowa o dzieło, pracę lub zlecenie, umowa kupna-sprzedaży, umowa przewozu, koncesji, umowa kredytowa, umowa spółki, umowa najmu, umowa o roboty budowlane.
Elementy, które możemy znaleźć w większości umów pisemnych:
• Data i miejsce zawarcia umowy,
• Wyróżnione strony umowy wraz z nazwą firmy, numerem NIP, adresem oraz nazwiskiem osoby reprezentującej daną stronę,
• Powód zawarcia umowy,
• Obowiązki i prawa stron umowy,
• Termin realizacji umowy lub wymiar czasu pracy,
• Stawka wynagrodzenia wynikająca z wykonania umowy,
• Data oraz miejscowość zawarcia umowy, miejsce na podpisy i pieczątki stron.