Doradztwem prawnym zajmuje się specjalny doradca, czyli prawnik. Zadaniem takiego doradcy jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania problemu dotyczącego zarówno kwestii prawnych jak i biznesowych. Zasięgnąć porad doradcy prawnego może każdy przedsiębiorca niezależnie od tego na jakim etapie prowadzenia biznesu się obecnie znajduje. Radę mogą uzyskać zarówno młodzi przedsiębiorcy dopiero uruchamiający swoje działalności gospodarcze jak i starsze doświadczone przedsiębiorstwa. W zależności od rodzaju problemu z jakim się zmagamy musimy się udać do odpowiedniego doradcy prawnego. Na rynku możemy spotkać doradców specjalizujących się m.in. w prawie: handlowym, gospodarczym, podatkowym, bankowym, finansowym, obrotu nieruchomościami, budowlanym, administracyjnym, karnym, autorskim, procesowym, cywilnym, restrukturyzacyjnym oraz upadłościowym.
Reprezentacja klientów – doradca prawny ma prawo reprezentować swojego klienta w sądzie w sprawach, w których postawiono klientowi zarzuty karne lub karnoskarbowe. Doradcy zajmują się głównie takimi sprawami jak: pranie pieniędzy, oszustwa podatkowe czy wyłudzenia VAT.
Prowadzenie sporów odszkodowawczych - dotyczy to zazwyczaj sporów sądowych z zakresu prawa cywilnego oraz gospodarczego. Doradca prowadzący spór odszkodowawczy oferuje również ocenę sprawy jeszcze na etapie przed procesowym.
Przeprowadzenie postępowania upadłościowego - jest to procedura polegająca na uregulowaniu zasad wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników. Takie postępowanie rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłość dłużnika, a kończy się ono wraz z wydaniem specjalnego orzeczenia.
Dochodzenie roszczeń – dotyczy to klientów, których majątek został niesłusznie i niesprawiedliwe zajęty przez państwo i uznany za pochodzący ze źródeł nielegalnych.
Dochodzenie wierzytelności spornych - jest to dochodzenie przeprowadzane, kiedy określone wierzytelności nie są uwzględnione w oficjalnym spisie wierzytelności.
Restrukturyzacja majątku - doradcy mogą za pomocą sądu wszcząć m.in.: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe albo postępowanie sankcyjne z postępowaniem układowym.