HTML (z ang. HyperText Markup Language) to kod używany do tworzenia struktury strony i jej zawartości. Pozwala on opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej poprzez nadawanie odpowiedniego znaczenia semantycznego poszczególnym fragmentom tekstu (tworząc akapity, hiperłącza, nagłówki itp.). HTML również osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe lub elementy baz danych.
HTML jest dość skomplikowany, przez co obecnie istnieje wiele programów, które służą do tworzenia stron internetowych i ułatwiają obsługę HTML-a. Do najpopularniejszych należą: EdHTML, Pajączek, Notepad++, Adobe Dreamweaver.
Kaskadowe arkusze stylów, znane szerzej jako CSS (Cascading Style Sheets) to język używany do opisu układu elementów na stronie internetowej. Można za jego pomocą zdefiniować między innymi rodzaj czcionek, wyrównanie elementów na stronie czy też kolor tła.
O ile HTML jest decyduje o strukturze strony, to CSS odpowiedzialny jest za jej prezentację. CSS znacznie ułatwia pozycjonowanie elementów, a co bardziej istotne, może odnosić się do wielu dokumentów, co znacznie usprawnia wprowadzanie zmian na stronach WWW.
CSS został wprowadzony do użycia jako standard przez to, że obecnie obsługuje większość używanych przeglądarek internetowych. Ma to duże znaczenie dla programistów, ponieważ nie muszą tworzyć kilku wersji tej samej strony. CSS cały czas jest rozwijany, dodawane są nowe selektory i znaczniki, które zapewniają kompatybilność z wcześniejszymi wersjami. Wymyślane są nowe elementy, które mają sprostać szybko rozwijającej się technologii i rosnącym wymaganiom współczesnego użytkownika.
PHP jest to skryptowy język programowania zaprojektowany w celu generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Skrypt PHP pozwala na przykład na tworzenie programów pracujących w trybie graficznym oraz na przetwarzanie danych z poziomu wiersza poleceń.