Jest to jeden ze sposobów ochrony bardzo ważnych plików przed uszkodzeniem oraz nieautoryzowanym dostępem. Z archiwizacji danych korzysta praktycznie każda firma, ale również coraz częściej korzystają z nich osoby prywatne.
Przechowywanie dużej ilości danych na komputerze to nie to samo, co tworzenie kopii zapasowych. Tworzenie kopii zapasowej danych obejmuje również kopiowanie plików na inny nośnik, ale dane pozostają w podstawowej lokalizacji i nie są tam usuwane. Stopień przechowywania danych zależy od wielkości bazy danych przechowywanej w danej firmie.
Obecnie istnieje wiele różnych programów do archiwizacji danych, które służą do ochrony bardzo ważnych informacji firmowych przed kradzieżą i nieautoryzowanym dostępem. W ostatnich czasach, bardzo często firmy spotykają się z cyberataki. Niemniej jednak nie tylko firmy mogą się spotkać z tego typu działaniami, w erze technologii nawet osoby prywatne mogą zostać niestety ofiarami.
Firmy, jak i osoby prywatne powinny zostać wyposażone w odpowiednie oraz skuteczne systemy archiwizacji danych, ale także wprowadzić systematyczne, częste tworzenie kopii zapasowych. Takie czynniki, potrafią wyeliminować ryzyko cyberataków oraz utraty danych wrażliwych, kontaktów czy chociażby prywatnych plików.
W dobie Internetu bardzo popularna stała się cyfrowa archiwizacja danych, która zapewnia dostęp do naszych zasobów cyfrowych. Bezpieczne przechowywanie danych podlega bardzo ważnym zasadom, które warto przestrzegać.
Wiele osób pytanych, czym jest kopia zapasowa danych, myli ją z tworzeniem i przechowywaniem kopii zapasowej, którą można następnie przywrócić. Ta ostatnia jest definicją kopii zapasowej i nie jest tym samym, co archiwizacja. Przechowywanie bazy danych obejmuje bazy danych, które można przenieść na inne nośniki i usunąć z ich pierwotnej lokalizacji. Dzięki temu nie zajmują zbyt dużo miejsca na firmowym dysku.