Na przestrzeni ostatnich lat znacząco rozwinęła się dziedzina projektowania grafik oraz wizualizacji za pomocą cyfrowych narzędzi. Wraz z nieustannym rozwojem programów graficznych i nieustannie podnoszonymi wymaganiami dotyczącymi wykonywania zleceń projektowych, osoby wykonujące zawód grafika mają przed sobą coraz to wyżej ustawioną poprzeczkę – jest to jeden z zawodów, gdzie stale trzeba mieć przysłowiową „rękę na pulsie” i nadążać za nowościami oraz trendami.
Dzięki grafice komputerowej możemy zwizualizować dosłownie wszystko – od prostych projektów geometrycznych po skomplikowane struktury architektoniczne – całe budynki w fotograficznej jakości. Grafika komputerowa wbrew pozorom nie jest dziedziną sztuki a… informatyki. Jednakże od lat 90. Interpretuje się ją również jako dziedzinę artystyczną, nazywając ją „malarstwem cyfrowym”. Dzięki wykorzystanym technikom komputerowym wprawiony grafik tworzy wizualizacje i projekty graficzne na potrzeby na przykład swojego klienta lub firmy w której pracuje. Tego typu wykonania stosuje się powszechnie nie tylko w technice, ale również nauce i rozrywce.
Najczęściej zlecane są grafikom proste z punktu widzenia branży projekty, między innymi rozmaite loga dla firm, spójne identyfikacje wizualne danego przedsiębiorstwa/stowarzyszenia, przerobienie istniejącego projektu graficznego, zaprojektowanie wizerunku strony internetowej, wykonanie ulotki, projektu nadruku, przerobienie zdjęć, wykonanie gotowego motywu dla strony internetowej. Ostatnio bardzo popularne są graficzne formy postów na portale społecznościowe – przygotowywane również dla firm. Graficy komputerowi często dostają też większe i bardziej czasochłonne zlecenia, przykładowo wizualizacji wnętrza po remoncie, wizualizacji całego budynku, projektu mebli, rozmaitych projektów 3D a nawet „wirtualnych spacerów” po wnętrzach. Dobry grafik podejmie się nawet najbardziej ambitnego zlecenia.
Grafik komputerowy to coraz bardziej popularny zawód, mimo faktu, że aby go wykonywać trzeba spełniać szereg wymagań oraz posiadać specjalistyczne umiejętności. Dostępność programów graficznych oraz internetowych pomocy merytorycznych sprawia, że jest to często wybierana ścieżka kariery, dlatego konkurencja na tym rynku jest ogromna. Ogromny jest również popyt na usługi grafika komputerowego, ponieważ w miarę jak wzrasta znaczenie wizerunku firmy w sieci tak wzrasta zapotrzebowanie na fachowe usługi graficzne.
Dobry grafik komputerowy to wykwalifikowany fachowiec, który - między innymi - wie jak w realnym świecie zachowuje się światło w oddziaływaniu z przedmiotami i dzięki temu jest w stanie jak najwierniej oddać rzeczywiste zależności w swoich projektach. Osoba, której zlecamy wykonanie naszego projektu powinna odznaczać się nie tylko duszą artysty, ale też fachową wiedzą komputerową, pomiarową oraz (niekiedy bardzo obszerną) wiedzą z zakresu obsługi programów służących do wykonywania grafik (na przykład Adobe Photoshop, Illustrator).
Przy wyborze wykonawcy naszego graficznego zlecenia musimy kierować się przede wszystkim jego portfolio, czyli wykonanymi wcześniej pracami. Im bogatsze i bardziej odpowiadające standardom zlecenia portfolio tym lepiej. Warto również poszukać opinii w Internecie na temat danego wykonawcy. Ważną kwestią u zleceniobiorcy jest umiejętność aktywnego słuchania (tak, aby realizowane projekty spełniały oczekiwania zleceniodawcy) oraz znajomość aktualnie panujących trendów w świecie reklamy, grafiki, multimediów.
To, co powinno nas również interesować to czas oczekiwania na wykonanie zlecenia oraz doświadczenie jakie dany artysta cyfrowy ma już za sobą. Wykształcenie pod kątem graficznym nie zawsze jest gwarancją dobrze wykonanej pracy – aby wykonywać dobre projekty trzeba przede wszystkim znać narzędzia i mieć dużo praktyki, dlatego przy wyborze artysty tak ważne jest jego portfolio.
Aby ocenić, czy dany projekt został wykonany w prawidłowy sposób trzeba przede wszystkim sprawdzić parametry potrzebnej grafiki (między innymi odpowiednia rozdzielczość, format), typ wykonanej grafiki (skalarna, wektorowa), ocenić jej jakość, kolorystykę, zgodność z wcześniejszymi ustaleniami oraz oczywiście czy spełnia podstawowe zadanie – wymagania pod kątem wizualnym postawione przez klienta. Standardem jest, że po zaproponowaniu gotowego projektu klient ma uwagi co do wykonanej pracy – w takim wypadku grafik może nanieść zmiany i zmodyfikować projekt zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Wiele czynników składa się na finalny koszt pojedynczego zlecenia graficznego. Przede wszystkim charakter projektu, rodzaj wykonywanej grafiki, czas spędzony na wykonaniu poprawek, prestiż i doświadczenie fachowca. Cena powinna być ustalona indywidualnie z klientem, może być podany również przedział cenowy zamiast konkretnej kwoty.
Ogólny zarobek grafika komputerowego zależy od charakteru i miejsca wykonywania pracy, ilości przyjmowanych zleceń oraz popularności w branży. Serwis wynagrodzenia.pl podpowiada, że średnia wyciągnięta z zarobków grafików pracy wynosi ok 3 300 zł brutto, warto jednak wiedzieć, że aż 25% osób wykonujących ten zawód miesięczne dochody ma powyżej kwoty 4 600 zł brutto.