CAD wywodzi się z projektowania wspomaganego komputerowo, czyli projektowania wspomaganego komputerowo. Rozwój oprogramowania CAD znacznie ułatwił, ułatwił i ułatwił pracę inżynierom zajmującym się rysunkami konstrukcyjnymi lub obliczeniami wytrzymałościowymi. W systemie CAD, w zależności od stopnia zaawansowania tego systemu, można rysować geometrię 2D, modele 3D, sporządzać dokumentację techniczną, wykonywać obliczenia wytrzymałościowe czy symulować pracę systemu, teksturę w warunkach fizycznych.
Szeroka gama zastosowań i modułowość systemu umożliwiają dobór niezbędnych komponentów oprogramowania do naszych działań.
Zaprojektowanie CAM to kolejny krok w produkcji opartej na CAD/CAM. To nic innego jak komputerowe wspomaganie tworzenia produktów na podstawie opracowanych wcześniej modeli. O czym to mówi? Otóż na tym etapie produkcji procesy projektowania i wytwarzania są zintegrowane – innymi słowy obrabiarki CNC, takie jak tokarki czy frezarki, są zaprogramowane w taki sposób, aby mogły idealnie odwzorować model.3D na części fizycznej dokładność.
Programista CAM wykorzystuje wygenerowany model 3D do zaprogramowania dokładnych ruchów, które wykona maszyna CNC. Niezwykle precyzyjny zakres ruchu maszyny CNC umożliwia 100% odwzorowanie modelu 3D. Na tym etapie przeprowadzane są również symulacje w celu wykrycia błędów lub konfliktów, które mogą wymagać korekty.
Oprogramowanie CAE symuluje działanie części i produktów w ich warunkach projektowych. To z kolei pomaga projektantom i inżynierom przewidywać wydajność, umożliwiając im dokonywanie świadomych wyborów projektowych w całym procesie projektowania. CAE można rozumieć jako cyfrowy proces prototypowania. Podczas gdy wiele osób stosuje symulację do analizy strukturalnej, CAE wykracza daleko poza symulację analizy naprężeń. Obejmuje szeroki zakres aspektów inżynieryjnych, takich jak temperatura, akustyka, a nawet procesy produkcyjne, takie jak formowanie.