Radiokomunikacja to określenie na wszelkiego rodzaju komunikację za pośrednictwem fal radiowych. Taka komunikacją, jej odbiorem oraz przetwarzaniem zajmują się specjalne urządzenia radiokomunikacyjne lub krótfalarkie. Pozwalają one użytkownikom na wykorzystanie fal radiowych do porozumiewania się na odległość, co jest bardzo ważne m.in. w instytucjach zajmujących się zarządzaniem kryzysowym, urzędach, Strażach Pożarnych, agencjach detektywistycznych, Policji oraz nawet wśród ochrony imprez plenerowych.
Urządzenia radiokomunikacyjne pozwalają nam na przekazywanie na odległość informacji za pomocą dźwięków, muzyki, obrazów nieruchomych i ruchomych oraz umownych znaków. Dotyczy to nie tylko urządzeń komunikacyjnych, ale również pomiarowych i diagnostycznych. Sprawną komunikację radiową zapewniają urządzenia takie jak: radiotelefony, skanery radiowe, mierniki SWR, zasilacze dla urządzeń radiokomunikacyjnych, anteny nadawczo-odbiorcze, mierniki częstotliwości oraz analizatory antenowe.
Dość ważną rolę w radiokomunikacji pełni również odbiornik radiokomunikacyjny, który stanowi wyspecjalizowane urządzenie elektroniczne. Jest on odbiornikiem radiowym przeznaczonym do odbioru sygnałów lub całych transmisji radiowych. Odbiorniki radiokomunikacyjne przechwytują głównie mowę, sygnały telegraficzne, kod Morse’a oraz emisje radiowe. Charakteryzują się one wysoką odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne oraz na fluktuacje odbieranego sygnału. Dodatkowo posiadają wysoką czułość wejściową i stabilność częstotliwości heterodyn, a także cechują się szerokim zakresem częstotliwości. Odbiorniki zmieniają fale w bardzo krótkim czasie na podstawie odpowiedniej oceny odbieranej transmisji.