Telefonia komórkowa jest infrastrukturą komunikacyjną, która umożliwia abonentom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. Komórek, czyli obszarów kontrolowanych przez poszczególne anteny stacji bazowych.
Charakterystycznym dla telefonii komórkowej jest to, że zapewnia ona użytkownikom mobilność. Użytkownik może zestawiać połączenia, połączenia mogą być zestawiane dla niego na terenie pokrytym zasięgiem radiowym związanym ze wszystkimi stacjami bazowymi w danej sieci.
We współczesnych czasach telefonia komórkowa nie służy tylko do świadczenia usług w zakresie rozmów czy wysyłania SMS-ów. Oprócz tego możemy korzystać z transmisji danych, czyli możemy korzystać z internetu.
Bardzo przydatnym rozwiązaniem, jakie oferuje nam telefonia komórkowa jest płacenie w systemie pre-paid. Coraz więcej operatorów decyduje się na to rozwiązanie ze względu na komfort użytkownika.
Obecnie systemem telefonii komórkowej o największym zasięgu na świecie jest GSM, ponieważ około 80% rynku telefonii mobilnej z niego korzysta. Można wyróżnić 5 generacji telefonii komórkowej.
Pierwsza generacja telefonii (1G) była pierwowzorem i wykorzystywała transmisję analogową. Przez wzrost zapotrzebowania wynikający ze zwiększającej się ilości użytkowników powstała druga generacja (2G). Została w niej wykorzystana transmisja cyfrowa, dzięki czemu system GSM mógł zwiększyć przepustowość. Następnie powstała trzecia generacja telefonii (3G). Ujednoliciła ona usługi oferowane przez różne standardy i umożliwiła ich współpracę. Czwarta generacja (4G) znacznie zwiększyła przepływowość danych w stosunku do sieci 3G. Najnowszą generacją telefonia jest 5G. Ma ona jeszcze zwiększyć przepływność oraz nadal jest rozwijana.