Zakup auta w komisie samochodowym – o czym warto pamiętać?
Nie zawsze i nie dla wszystkich kupno auta z salonu jest dobrym rozwiązaniem. Na szczęście oprócz trudnych do zweryfikowania ogłoszeń od osób prywatnych, mamy do dyspozycji komisy samochodowe i te, specjalizujące się w innych pojazdach.
Czy warto kupić używane auto?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego budżetu, potrzeb i podejścia. Są osoby, które nie widzą żadnej potrzeby kupowania nowych aut z salonu, ale są i takie, według których kupowanie samochodów używanych mija się z celem. To, jak podejdzie się do tego zagadnienia jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele zależy również od finansów, ale nie tylko. Czasem zdarza się, że kupno kilkuletniego auta z komisu jest po prostu bardziej logiczne w danej sytuacji życiowej i nie ma to nic wspólnego z wypłacalnością.
Warto wspomnieć, że zakup auta z salonu często wiąże się z wysokimi kosztami – nie tylko na wstępie, ale również w kwestii użytkowania. Nowy samochód może się wiązać z wysokimi stawkami za OC i AC. Poza tym każda usterka lub drobna stłuczka może być znacznie droższa niż w przypadku auta, które ma już swoje lata, a części do niego są dużo łatwiej dostępne. Zwolennicy fabrycznie nowych pojazdów zwracają jednak uwagę na to, że nowy samochód to niewielkie ryzyko awarii oraz brak napraw wstępnych. W przypadku aut używanych często zdarza się, że już od razu po zakupie jesteśmy zmuszeni wymienić pewne części lub zainwestować nieco pieniędzy, by dopasować auto do swoich potrzeb.
Jak kupować auta używane?
Zakup auta używanego może być zarówno okazją życia, jak i całkowicie nieudaną inwestycją – wszystko zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. „Przygotowanie” jest w tym wypadku słowem kluczem – gdyż nie ma łatwiejszego celu dla nieuczciwych sprzedających niż osoba, która ewidentnie się nie zna i nie wie o co pytać. Jeśli należymy do tego grona – warto przed zakupem solidnie zgłębić temat, zastanowić się nad własnymi potrzebami i porozmawiać z zaufanymi osobami, które orientują się w tym temacie. Dobrym sposobem jest również poproszenie kogoś, kto się na tym zna, o pomoc przy wyborze i oględzinach auta. Jeśli wśród naszych znajomych brakuje takiej osoby – nic nie szkodzi. Wielu mechaników chętnie udzieli takiej pomocy za drobną opłatą – często nieporównywalną w stosunku do pieniędzy, które możemy źle zainwestować w nierentowne auto.
By znacząco zmniejszyć ryzyko złego zakupu, warto rozejrzeć się za sprawdzonym komisem samochodowym. Opinie znajomych, recenzje w internecie, czy precyzyjny opis usług – to wszystko pomoże nam podjąć decyzję, do jakiej firmy skierować się w pierwszej kolejności. Ważny jest również okres działalności na rynku – im dłuższy, tym zwykle lepiej świadczy to o sprzedających. W dzisiejszych czasach co raz częściej komisy stawiają na specjalizację w danej branży, np. w autach poleasingowych, importowanych z innych krajów, czy tylko danej marki. Dlatego warto zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy i zawęzić obszar poszukiwań do kilku parametrów. Wysoka specjalizacja danego komisu to również większa szansa na to, że sprzedający będzie dobrze znał swój asortyment i pomoże nam dobrać odpowiedni model do naszych wymagań.
Ważną zaletą zakupu auta w komisie jest duża dostępność aut. W jednym miejscu możemy obejrzeć różne pojazdy, w różnym stanie i za różną cenę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrobić rozeznanie i porównać ze sobą dane modele. Takiej możliwości nie ma, gdy odpowiadamy na ogłoszenie osoby prywatnej. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie jedynie stwierdzić, czy auto nam się podoba, czy nie. Może to być ryzykowne podejście, zwłaszcza, jeśli musimy przebyć długą drogę by odbyć oględziny samochodu. Istnieje wtedy szansa, że zdecydujemy się na zakup, nie dlatego, że pojazd spełnia wszelkie nasze oczekiwania i jest strzałem w dziesiątkę, ale ze względu na to, by po prostu nie być stratnym.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu auta?
Oczywiście najważniejszymi z kryteriów będą marka, rocznik, cena i przebieg auta. Takie informacje powinny pojawić się już w tytule ogłoszenia lub w pierwszych chwilach rozmowy. To one decydują o tym, czy dana oferta jest w ogóle dla nas interesująca, czy leży poza naszym obszarem zainteresowań. Jednakże te cztery kryteria nie powinny być jedynymi, które bierzemy pod uwagę przy zakupie auta. O tym, czy będzie ono dostosowane do naszych potrzeb decyduje jeszcze szereg innych czynników, których musimy być świadomi przed zakupem.
O czym warto wiedzieć jeszcze przed wybraniem się do komisu? Jeśli np. myślimy o konkretnych modelach, dobrze zorientować się, jakie usterki są dla nich typowe i na co narzekają ich użytkownicy. Należy sprawdzić, jakie naprawy powinno się wykonywać regularnie, a które z nich mogą przewyższać wartość samochodu lub być nieopłacalne na inny sposób. Warto zastanowić się również nad tym, jaką kwotę jesteśmy skłonni przeznaczyć również na ewentualne naprawy i części, które będzie trzeba wykonać po zakupie.
Na co z kolei patrzeć podczas oględzin samochodu? W pierwszej kolejności najlepiej zwrócić uwagę na stan podwozia i lakieru. Używany samochód, zwłaszcza, jeśli jego poprzedni właściciel nie dbał o niego należycie, może mieć ubytki w blachach spowodowane korozją lub rysy i wgniecenia. To wbrew pozorom bardzo istotna kwestia, ponieważ ewentualne naprawy blacharskie mogą być bardzo kosztowne. O ile stan karoserii nie jest tylko kwestią estetyczną, o tyle auto z poważnymi zniszczeniami może nawet nie przejść przeglądu w stacji kontroli pojazdów. Z kolei jeśli auto jest droższe, ale posiada odpryski lub rysy – może to być argument do obniżenia jego ceny.
Oprócz oczywistych elementów istotnych dla mechaniki pojazdu, takich jak silnik, skrzynia biegów, układ kierowniczy, układ chłodzenia, wahacze, amortyzatory, przewody ABS czy tarcze hamulcowe, warto również sprawdzić stan i jakość opon. To istotna cecha, zwłaszcza jeśli wartość samego auta jest dość niewysoka. Komplet opon, nawet używanych, nie należy do drobnych wydatków, dlatego dobrze sprawdzić, czy zaraz po zakupie nie będziemy musieli się na niego szykować. Z kolei nowe, niedawno wymieniane opony w stosunkowo starym aucie to duży plus, stanowiący jeden z argumentów za zakupem tego, a nie innego egzemplarzu. Dobre jakościowo i sprawne opony są podstawą bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w warunkach zimowych.