Co jakiś czas Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców publikuje raport o stanie technicznym samochodów zarejestrowanych w Polsce. W naszym kraju zarejestrowanych w 2018 roku było blisko 30 milionów pojazdów i ponad 2/3 tej ilości stanowiły samochody osobowe. Do przeglądu technicznego przystąpiło jedynie ponad 18 milionów pojazdów, co oznacza że kilka milionów kierowców nie zgłosiło się na obowiązkowy przegląd techniczny.
Powodów przez które kierowcy nie zgłaszają się na coroczny, obowiązkowy przegląd techniczny samochodu, jest wiele. Zazwyczaj jest to obawa, że pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu lub wymaga wiele napraw. Na polskich drogach dominują zdecydowanie stare samochody. Polscy jeżdżą prawie najstarszymi samochodami w całej Europie. Średni wiek pojazdu został obliczony na 13 lat. Również króluje handel pojazdami używanymi, samochody prosto z salonu są rzadkością na naszych drogach. Na nowy fabryczny samochód decydują się głównie firmy, które biorą auta w leasing. Należy pamiętać, że nowe pojazdy nie mają obowiązku przechodzić przeglądu technicznego przez trzy lata od zakupu. Z założenia ich stan techniczny jest bardzo dobry i dopiero po tym okresie wymaga on kontroli.
Kwestie finansowe decydują o fakcie, że na polskich drogach dominują stare samochody. Zdecydowaną większość Polaków nie stać na zakup nowego auta z salonu. Jest to spory koszt, uwzględniając średnie zarobki w naszym kraju. Za podstawową wersję samochodu, bez żadnych wygórowanych udogodnień należy zapłacić minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli pojazd ma być w lepszej wersji pod względem funkcji i udogodnień, cena ta będzie się zaczynać od 100 tysięcy. O cenie decyduje również marka i specyfikacje mechaniczne, jak np. moc silnika. Nowe pojazdy są z założenia bezpieczniejsze. Nie mają uszkodzeń, nie brały udziału w kolizjach, ich stan techniczny jest pewny, a wszystkie części oryginalne. Stare pojazdy, kupowane od osoby prywatnej, są bardziej podatne na usterki techniczne, nieoryginalne części szybciej się zużywają, wysoki przebieg sprawia że silnik nie działa jak powinien oraz wraz z wiekiem i eksploatacją wizualnie auto pozostawia wiele do życzenia. Można również trafić na liczne okazje, gdzie stosunkowe młode samochody są wystawione na sprzedaż za znacznie mniejszą kwotę, niż ten sam model z salonu. Pojazdy, które są fabrycznie nowe tracą najwięcej na wartości w momencie wyjechania z salonu, dlatego też można je odkupić po pewnym okresie za znacznie mniejszą kwotę od osoby prywatnej. Najpowszechniejszym sposobem finansowania nowych pojazdów oprócz leasingu jest kredyt. Polacy najczęściej sięgają po pomoc banków lub innych instytucji finansowych właśnie w przypadku zakupu mieszkania lub samochodu. Jest to w dzisiejszych czasach norma, ponieważ niewiele osób stać, aby zakupić te rzeczy samodzielnie, bez żadnego wsparcia finansowego.