Pacjent, u którego zdiagnozowano jakąś dolegliwość, może otrzymać skierowanie na badania w oddalonej jednostce leczniczej. Jeśli jego stan jest poważny, konieczne może być skorzystanie z transportu medycznego, czyli specjalistycznego transportu lądowego, wodnego lub lotniczego spełniającego określone cechy techniczne i jakościowe określone przepisami. Niekiedy jest on zapewniany w ramach usług NFZ bezpłatnie, jednak gdy tak się nie stanie – istnieje możliwość wykupienia prywatnego transportu sanitarnego.
Najczęściej do wyboru mamy różne rodzaje zespołów – zwykłego transportowego lub też spełniające określone standardy, jak ZRM S czy ZRM P oraz ambulansów . Cena zmienia się w zależności od odległości, czy poruszamy się w obrębie wybranego miasta, województwa, czy też chcemy wyjechać za granicę oraz czy w zespole jest lekarz, czy też nie. Transport karetką może dotyczyć nie tylko osób, ale również krwi, narządów, czy sprzętu medycznego. Na co więc zwrócić uwagę wybierając usługę transportu sanitarnego? Kilka czynników jest istotnych:
• Wyposażenie – czy jest kompleksowe i zgodne z wymogami,
• Klimatyzacja – pomaga utrzymać komfort przewożonych,
• Unieruchomienia transportowe – szczególnie istotne podczas przewożenia osób z urazami,
• Pneumatyczna laweta – zwana też „pływającym łóżkiem”,
• Inne udogodnienia – jak lodówka, czy odtwarzacz DVD – przydają się zwłaszcza, gdy transportowane jest dziecko.
Wszystkie te czynniki wpływają na komfort i bezpieczeństwo pacjentów, czym powinniśmy się kierować dokonując wyboru takich usług.