Blacharstwo to jeden z działów rzemiosła polegający na wytwarzaniu oraz naprawianiu poszczególnych przedmiotów z blachy. Dotyczy ono również pokrywania blachą dachu budynku. Takimi zadaniami zajmuje się blacharz. Aktualnie jest on kojarzony głównie z zadaniami dotyczącymi blacharstwa pojazdowego, czyli miedzy innymi z naprawą karoserii samochodu uszkodzonej w wyniku jakiegoś wypadku. Blacharz ma obowiązek do przygotowania samochodu do napraw nadwozia. Dodatkowo zajmuje się on ręczną oraz mechaniczną obróbką blach, jak i dba o zabezpieczenie samochodów przed korozją.
Lakiernictwo polega głównie na precyzyjnym pomalowaniu pojazdów lub innych przedmiotów. Innymi słowy jest to szereg procesów prowadzących do pojawienia się na danym pojeździe tzw. powłoki lakierowej. Powłoka wytwarzana przez lakiernika powinna w jak największym stopniu odzwierciedlać powłokę produkcyjną, czyli tą z jaką dany pojazd został wypuszczony z fabryki. Taką powłokę lakierową nazywa się zazwyczaj powłoką renowacyjna lub powłoką naprawczą. Ma ona tworzyć ochronę dla samochodu oraz zarazem pełnić funkcję dekoracyjną.
Lakiernik przeprowadza remonty nadwozi samochodowych oraz ich renowację. Pracuje on w specjalnym warsztacie, w którym powinien mieć zapewnione odpowiednie do pracy warunki. Lakiernik stosuje w swojej pracy wiele różnych narzędzi oraz środków chemicznych, dlatego powinien on mieć dostęp do specjalnego stroju m.in. do maski, w której będzie mógł swobodnie oddychać.