Technik elektromechanik, jest nazywany również elektrykiem samochodowym, ze względu na dziedzinę, za którą są odpowiedzialni. Ich główny zakres to: montaż, kontrola i naprawa samochodowych systemów elektrycznych. Produkowane dziś pojazdy zawierają wiele takich układów, często bardzo skomplikowanych, dlatego praca elektromechanika wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Podstawowym zadaniem tego specjalisty jest obsługa sprzętu odpowiedzialnego za sterowanie, ochronę i sygnalizację w pojeździe.
Elektrycy samochodowi odpowiadają również za systemy bezpieczeństwa i komfortu jazdy (takie jak sprzęt muzyczny czy klimatyzacja). Do podstawowych (ale bardzo ważnych!) zadań osób zatrudnionych na tym stanowisku należy również sprawdzenie zapłonu i prawidłowego działania wszystkich świateł w samochodzie. Bezawaryjna eksploatacja tego ostatniego elementu jest szczególnie ważna, gdyż zgodnie z polskim prawem, sygnalizacja świetlna musi działać przez cały rok, niezależnie od warunków drogowych.
Do przeprowadzenia swojej pracy elektromechanik wykorzystuje różnorodną aparaturę pomiarową i diagnostyczną. Dzięki nim może identyfikować awarie i określać przyczynę ich wystąpienia. Następnym krokiem jest wybór sposobu rozwiązania problemu – jeśli to możliwe, technik może zdecydować się na wymianę uszkodzonego podzespołu, całego podzespołu lub jego naprawę. Elektrycy najczęściej instalują wiązki przewodów i inne elementy instalacji elektrycznych, w tym elementy zasilania, sygnalizacji, oświetlenia i zabezpieczenia. Nie tylko zajmuje się serwisowaniem, wykonuje on również konserwację, przeglądy okresowe oraz testy diagnostyczne.
Technik elektryki mechanicznej może pracować zarówno w warsztatach jak i fabrykach samochodów. Niejednokrotnie najlepsi elektrycy prowadzą własne warsztaty i stacje diagnostyczne, gdzie do ich głównych zadań zalicza się sprawianie pieczy nad elektryką i elektroniką samochodową.