Klimatyzacja to szczególne czynność umożliwiająca przeprowadzenie pewnego procesu związanego z powietrzem. To czynność polegająca na dostarczeniu do pomieszczenia powietrza z zewnątrz, poddanego stosownej obróbce. Dotyczy ona przeprawieniu powietrza przez odpowiednią obróbkę termiczną, która służy ociepleniu lub ochłodzeniu dostarczanego powietrza, ale również zminimalizowania lub poszerzenia stopnia wilgotności. Dobranie odpowiednich parametrów wiąże się z preferencjami użytkowników.
Wyróżniamy 4 rodzaje klimatyzacji:
Klimatyzacja komfortu, która jest przeznaczona do dostosowania właściwych warunków przez odbiorców.
Klimatyzacja przemysłową, która jest odpowiedzialna za przystosowanie temperatury i wilgotności do wymagań procesów produkcyjnych.
Klimatyzacja pomieszczeń czystych, to specjalny rodzaj klimatyzacji, mająca na celu utrzymanie parametrów w pomieszczeniach związanych z przemysłem spożywczym czy chociażby w miejscach takich jak szpital ze szczególnym uwzględnieniem sal operacyjnych.
Klimatyzacja precyzyjna, znajduje się głównie w centrach telefonicznych oraz serwerowniach.
Budowa klimatyzacji
Budowa klimatyzacji jest dość mocno skomplikowana, składa się ona z wielu części. Najważniejszym elementem jest kompresor. Wprawia on w ruch czynniki poprzez zasysanie ich i doprowadzenie do skraplacza. Jest on nazywany potocznie „sprężarką klimatyzacji”. Kolejnym ważnym składnikiem jest skraplacz, jego rola polega na odciąganiu ciepła. Następnymi ważnymi elementami są także osuszacz, zawór rozprężony, parownik i wiatrak wentylatora.
Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa jest nieodłącznym elementem pojazdu. Jest nam jako użytkownikom pojazdów mechanicznych niezbędna przy zmiennych klimatach. W lato dzięki klimatyzacji mamy możliwość ochłodzić całe auto w przeciągu kilku sekund, a w zimę wręcz przeciwnie, ocieplić czy ułatwić rozmrożenie szyb.
Ozonowanie klimatyzacji polega na unicestwieniu grzybów i baterii z klimatyzacji. Po dłuższym okresie korzystania z klimatyzacji, w naszych pomieszczeniach czy autach potrafi się nagromadzić ogromna ilość niekorzystnych dla nas czynników. Należy więc regularnie powtarzać ten proces.
Filtr powietrza jest podstawowym elementem każdego samochodu i pełni rolę warstwy ochronnej osłaniającą silnik przed zanieczyszczeniami. Filtry w aucie są potocznie nazywane „płucami”. Są one konieczne do normalnej pracy silnika. Do filtracji używa się papier lub włókninę, ale również znaleźć możemy filtry, w których oba te materiały są wykorzystywane jednocześnie.