W większości domów są obrazy, rzadziej jakieś rzeźby. Stanowią one głównie element dekoracyjny. Mają pasować do wnętrz lub odwracać uwagę od innych mankamentów. Często obrazem nazywamy plakat, bądź wielkoformatowe zdjęcie, wydrukowane i oprawione w ozdobną ramę. Nawet taka dekoracja może być zalążkiem do poważniejszej sztuki, tej prawdziwej, czyli np. obrazów ręcznie malowanych z historią.
Zostało udowodnione naukowe, że ludzie lubią to co jest ładne. Często w naszym wyobrażeniu rzeczy ładne są dla nas dobre. Stąd też nasze wybory, które się wydają tymi prawidłowymi. Sztuka to też kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Tak jak w modzie panują trendy, tak samo i w sztuce. Czasami po latach jesteśmy w stanie dostrzec piękno obrazu, który na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajny, bądź mało atrakcyjny. Kolejną zasadą, którą definiujemy swoje wybory konsumenckie jest zasada niedostępności. Im coś jest rzadsze i pożądane przez wielu ludzi, tym bardziej my też to chcemy.
Obrazy, rzeźby i antyki to rzeczy mało powtarzalne. Zazwyczaj stworzone przez artystów, unikatowe, wyjątkowe, ręcznie malowane bądź rzeźbione. I takie rzeczy z czasem potrafią zyskać na wartości. Ludzie cenią sobie rzeczy z historią, o których można opowiadać, które zostaną docenione przez znajomych. Często nabywamy takie rzeczy, mimo iż widać na nich piętno czasu i ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Takie rzeczy można, rzecz jasna, odnowić. Gdy bardzo nam na czymś zależy można skorzystać z usług konserwacji antyków lub dzieł sztuki. Osoby z doświadczeniem chętnie zajmą się odnowieniem lub odrestaurowaniem starej rzeczy, jak na artystów przystało. Im starsza rzecz, tym zyskuje na wartości, dlatego dzieła sztuki, bądź antyki nadadzą się jako prezent, ponieważ będzie to podarunek jedyny w swoim rodzaju. Można zatem stwierdzić, że sztuka to inwestycja, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie i tworzyć swoją historię w nie jednej rodzinie.