Coraz popularniejszy nurt w sztuce to tworzenie oryginalnych, unikalnych przedmiotów, wykorzystując różne rodzaje technik rękodzieła artystycznego.
Zwolennicy rękodzieła artystycznego do wytworzenia swoich dzieł stosują przeróżne techniki, wśród nich wyróżniamy:
SCRAPBOOKING
W tej metodzie wykorzystuje się różnorodne elementy (np. fotografie, elementy papierowe, pamiątki, wstążki) do tworzenia kartek okolicznościowych i albumów ze zdjęciami.
DECOUPAGE
Metoda polega na naklejaniu wzorów z serwetek na różne przedmioty np. szkatułkę.
SUTASZ
To rodzaj ręcznego haftu wykorzystywanego do tworzenia biżuterii. Sznurki do haftu układa się w odpowiednie wzory, a następnie przeszywa (niekiedy z koralikami i kryształkami).
BATIK
W tej metodzie wykorzystuje się wosk, tkaninę oraz barwnik. Na tkaninie wykonuje się wzory za pomocą wosku, a następnie barwi się całość, co w efekcie daje barwny, ciekawy efekt.
SZYDEŁKOWANIE
Popularna metoda do tworzenia serwetek oraz biżuterii za pomocą szydełka i nici.
FILCOWANIE
Wyróżniamy dwie metody tworzenia tkaniny: na mokro lub sucho. W obu przypadkach wykorzystujemy niewyrobioną wełnę. Z filcu można wykonać torebki, broszki, biżuterię oraz figurki.
QUILLING
Do tej metody wykorzystuje się cieniutkie paski papieru, które należy skręcić spiralnie, a następnie przykleić w odpowiedni sposób, aby tworzyły interesujący nas obrazek. Technika używana np przy tworzeniu kartek okolicznościowych.
KANZASHI
Metoda wykorzystująca wstążki, aby stworzyć różnorodne kwiaty (głównie japońskie). Ozdobę można użyć na włosy lub jako broszka.
EMBOSSING
Służy do wykonywania kartek okolicznościowych. W tej metodzie wykorzystuje się kartkę, puder oraz nagrzewnicę.
MAKRAMA
To metoda wykorzystująca odpowiednio splątane sznurki do stworzenia takich przedmiotów jak torebki, plecaki, kwietniki lub ozdoby ścienne.
Warto pamiętać, że arcydzieło artystyczne zawsze będzie droższe niż przedmiot wykonywany techniką masową. Na wyższą cenę wpływa koszt materiałów, wykorzystanych w odpowiedniej technice oraz robocizna, czyli czas jaki artysta musiał poświęcić na wytworzenie interesującego nas przedmiotu.