Słowo „haft” wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza spojenie. Mówiąc o hafciarstwie, mówimy o zdobieniu tkanin, materiałów, filcu, skóry, czy nawet papieru. Ta dziedzina włókiennictwa ma swoje korzenie już w starożytności. Haft był obecny w starożytnej Persji, Babilonii i Egipcie. Do Europy sztuka hafciarstwa dotarła później. W Polsce w XV wieku hafciarze byli stawiani na równi z malarzami, czy złotnikami. Hafciarz jako osobny zawód, który posiada odrębne cechy, powstał dopiero w okresie nowożytnym.
Na początku dominowało hafciarstwo ręczne, bez użycia żadnych maszyn, bądź przyrządów. Był to okres rozwój zdolności manualnych i wzrostu popularności ozdobnictwa. W późniejszym czasie upowszechniło się użycie krosienek, czyli materiał się rozciągało jako podkład i wkładało w ramę. Następnie rozwinęło się hafciarstwo z użyciem tamborka. Są to dwie obręcze, pomiędzy którymi naciąga się materiał, a następnie zaciska obręcze. Jest to przedmiot stosowany do dnia dzisiejszego. Obecnie ten dział włókiennictwa został zdominowany przez ozdobnictwo maszynowe. Pozwala to na masową produkcję. Użycie maszyn skraca czas tworzenia haftów, redukuje również koszty w skali masowej, a także nie ogranicza nas w kwestii wymyślania wzorów i ich tworzenia, ponieważ dla maszyny nie ma rzeczy niemożliwych.
Oprócz klasycznego ozdabiania serwet, obrusów, firanek, hafciarstwo przeniosło się w większej części na ubrania, czapki, szaliki, rękawiczki, czy chusty. Jest to widoczne przede wszystkim w strojach ludowych w zespołach pieśni i tańca, bądź kołach gospodyń wiejskich. Hafty obecne są również widoczne na ubraniach noszonych na co dzień przez nas. Może być to drobny znaczek na koszulce, bądź wzorki na chuście. Jeśli kupimy ubranie z haftem w sklepie, jest możliwość że nie będzie to produkt unikalny, ponieważ jest ogólnodostępny. W momencie, gdy szukamy przedmiotu unikalnego, niepowtarzalnego czynności hafciarskie możemy zlecić i wymyślić własny projekty haftu, który może zostać zrealizowany w szwalni, bądź miejscu, które oferuje takie usługi. Współcześnie jest to również pomysł na spersonalizowany prezent. Można komuś podarować haft na tamborku, wyszywając imię i przykładowo ulubione kwiaty osoby, która obchodzi urodziny. Z pewnością taki podarunek będzie doceniony, ponieważ jest on specjalnie stworzony dla wybranej osoby. W momencie, gdy potrafimy haftować konieczne jest zaopatrzenie się w dobre jakościowo materiały. Jeżeli nie tworzymy haftów na częściach garderoby, potrzebne będą tkaniny, które odpowiednio wycięte mogą stworzyć unikatowe serwety, czy obrusy. Ważne jest, aby dużo trenować, ponieważ hafciarstwo wymaga wprawy i jedynie odrobinę kreatywności.