Wraz z odkryciem obróbki metali, ludzkość wkroczyła na nowy etap cywilizacyjny. Dzisiaj z metali i ich stopów tworzy się najróżniejsze rzeczy w wielu dziedzinach, od budownictwa, przez samochody i różne maszyny, aż po najbardziej skomplikowane układy scalone. Umiejętność obróbki metali na różne sposoby jest niezbędna współczesnym społeczeństwom, aby mogły funkcjonować na dostatecznym poziomie.
Hutnictwo - jest to gałąź przemysłu zajmująca się wytapianiem metali oraz ich stopów z rud z domieszką złomu, jak również wytwarzanie półproduktów i gotowych wyrobów poprzez obróbkę plastyczną.
Już w 3000 r. p.n.e. w Egipcie korzystano z dymarek, pełniły one funkcję pieców hutniczych, na ziemiach polskich pojawiły się około IV wieku p.n.e.
W XV wieku coraz częstsze upowszechniły się nowocześniejsze metody wytopu, z użyciem pieca styryjskiego.
Pierwsze huty znajdywały się przy piecach kuźni. Najstarsza funkcjonująca w Polsce huta założona w 1754 roku znajduje się w Ozimku. Natomiast ruiny najstarszej huty w Polsce jest Samsonowie, pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.
Wyroby hutnicze - są to wyroby z metali stopów metali dostarczane przez huty i zakłady metalurgiczne. Stopy oraz metale dostarczane są w postaci sztab, kęsów, śrutu i lasek, przeznaczone są one do odlewania lub obróbki plastycznej. Po obróbce plastycznej wyroby są dostarczane w postaci blach, drutów, prętów , taśm i profilów hutniczych.
Procesów hutniczych dokonuje się za pomocą różnych maszyn hutniczych, takich jak walcarki, gilotyny, giętarki, przesiewacze. Ich odpowiedni dobór jest niezbędny do funkcjonowania każdego powiązanego z tą branżą biznesu.