Metalurgia to szeroko pojęta nauka o metalach, natomiast przedmiot metalurgiczny zajmuje się kompleksowym obrobieniem danego metalu od surowca do produktu gotowego. Oznacza to, że obejmuje on cały proces od wydobycia na przykład rzadkiej rudy koltanu w Demokratyczniej Republice Konga do stworzenia procesora używanego w najnowszej elektronice w Singapurze.
Metalurgia z racji swojej obszerności i wielkości materiały który jest w niej ujęty można studiować w Wyższych Szkołach – najczęściej politechnikach. Przedmiot ten jest od wielu lat perspektywiczny i wydaje się, że będzie jeszcze przez wiele dekad ze względu na zapotrzebowanie zawodu metalurga w gospodarce światowej.
Współczesne usługi metalurgiczne skupione są głównie na przerobie metali już wcześniej znanych bądź relatywnie nowych na światowych rynkach. Na przykład toczą stal czarną, tytan, aluminium i wiele innych rud metali. W metalurgii najczęściej spotkamy się z takim sprzętem jak CNC, ogromne prasy hydrauliczne, lasery czy wodne piły ciśnieniowe. Współczesna metalurgia wykorzystywana jest w najnowocześniejszych branżach świata, takich jak informatyka (budowa komputera) czy kosmonautyka.
-produkcja konstrukcji metalowych i ich części
-kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali
-obróbka metali i nakładanie powłok na metale
-obróbka mechaniczna elementów metalowych
- produkcja narzędzi
-elementy boksów dla koni
-produkcja bryczek.
W Polsce istnieje wiele zakładów metalurgicznych jako pozostałości po komunizmie. Polska posiada wiele rud metali (np. miedzi w Lubinie) a wielkie huty i zakłady metalurgiczne zajmujące się obróbką tych metali pozostało, często jako nadal działające zakłady, które powstały w ramach wielkiej industrializacji i przetrwały zmiany systemowe w Polsce.