Obróbka metali od czasu industrializacji jest bardzo pożądaną usługą, która zajmuje się dopasowaniem, lub zmianą formy metalu poprzez wykorzystanie odpowiednich technologii oraz wyszkolonego do tego personelu. Metale można przerabiać na przykład pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, gięcia, skrawania lub użycia specjalnych chemikaliów, które nadają się do przeróbki metali i ich półproduktów.
Najpopularniejsze sposoby obróbki metali to:
-kucie – najbardziej znana metoda, zmienianie kształtu dzięki uderzaniu bądź naciskowi,
- gięcie – gdzie wykorzystywana najczęściej giętarka nadaje kształt wcześniej przygotowanemu metalowi,
- tłoczenie – nadawanie kształtu blachom, foliom czy płytom poprzez odpowiednie przycinanie materiału,
- frezowanie – z wykorzystanie frezarki, co ciekawego frezować można nie tylko metal, inne materiały takie jak drewno również nadają się do frezowania
- szlifowanie – z wykorzystaniem odpowiedniej szlifierki.
Zawody takie jak mechanik maszyn i urządzeń, ślusarz, tokarz czy kowal zapewni Ci odpowiednią wiedzę i uprawnienia do wykonywania pracy w obróbce metalu. Bardzo wiele szkół średnich oferuję wymienione wcześniej zawody, pomimo zmian i nastawiania gospodarki światowej na przemysł ciężki to nadal bardzo chłonny rynek poszukujący nowych specjalistów.
Należy pamiętać, że obrabianie metalu to zawód tylko dla wykwalifikowanych osób posiadających odpowiednie uprawnienia do tych czynności. Próby obrabiania materiałów bez odpowiedniego doświadczenia mogą skończyć się bolesnym uszczerbkiem na zdrowiu.