Odlewnictwem nazywamy technologię zalewania formy materiałem ciekłym, jak np. stop metali, plastik, wosk czy gips oraz zarządzania procesem krzepnięcia tak, żeby powstał wyrób o odpowiedniej konsystencji i właściwościach. Wyróżnia się kilka rodzajów odlewania:
• Ciśnieniowe,
• Skorupowe,
• Piaskowe,
• Kokilowe,
• Odśrodkowe,
• Ciągłe.
Archeolodzy odkryli, że już nawet około 9000 lat temu prowadzono pierwsze próby odlewania metali. Dokonywano tego poprzez wlewanie metalu do dziur w ziemi, kamieniu lub glinie. Zastosowanie form dzielonych umożliwiło uzyskanie odlewów o bardziej konkretnych kształtach, jednak stało to się później. Zastanawiające jest, jak już w roku 7000 p.n.e. uzyskiwano temperatury niezbędne do topienia złota i miedzi. Odlewnictwo umożliwiało wiele rzeczy – chociażby uzyskiwanie odpowiednio ostrych dziś i grotów strzał, które pozwalały polować i bronić się przed drapieżnikami. Przyczyniło się ono więc bez wątpienia do rozwoju ludzkości, a z czasem przybierały nowe formy i zastosowania, brało udział w tworzeniu posagów, ogromnych dzwonów kościołów lub armat.
Na terenie naszego kraju prowadzi się prace badawczo rozwojowe z zakresu odlewnictwa. Robi się to w Instytucie Odlewnictwa w Krakowie oraz na kilku uczelniach wyższych. Można również podjąć studia z zakresu tej branży – na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej.
W Polsce wiele firm zajmuje się usługami z zakresu odlewnictwa z rozlicznych materiałów – wykonuje się narzędzia, elementy konstrukcyjne maszyn czy sztućce. W ostatnim czasie spopularyzowały się drukarki 3D, które są pomocnym w odlewnictwie narzędziem.