Zawód kowala swoją historią sięga czasów średniowiecza. Wtedy wówczas była to osoba, która głównie zajmowała się podkuwaniem koni. Tworzyła podkowy i gwoździe, którymi je przybijano. Na początku istnienia tej profesji, kowale zajmowali się również wytwarzaniem zbroi oraz broni białej, np. mieczy. W przeszłości do ich zadań należało jeszcze wykonywanie m.in. zębów do bron, lemieszy, zawiasów, okuć okien i drzwi, sierpów, czy gwoździ niezbędnych do budowy. Zawód ten na przestrzeni lat przeszedł transformację i obecnie wygląda nieco inaczej.
W czasach przedwojennych kuźnie, czyli pracownie kowala, były na każdej wiosce na całym kontynencie. Niestety w późniejszym okresie zawód ten stracił na znaczeniu i powoli zanikał. Obecnie wykształciło się kowalstwo artystyczne. Rozumiemy przez to połączenie klasycznego budownictwa z elementami ozdobnictwa wykonanymi z metalu. Najczęściej ozdobne metalowe elementy przejawiają się w zewnętrznych konstrukcjach. Mowa tu o ogrodzeniach, balustradach, barierkach, płotach, bramach, furtkach, czy też ramach okiennych. Jest to zazwyczaj połączenie elementów funkcjonalnych, np. płotu z ozdobami, czyli metalowymi elementami. Ozdoby o tym charakterze również pojawiają się w ławkach w parku, czy meblach ogrodowych.
Kowalstwo artystyczne to przede wszystkim formowanie metalu na ciepło. Jeśli mamy do czynienia z obróbką metalu na ciepło, mówimy wtedy o metaloplastyce. Przedmioty, które powstają właśnie zgodnie z zasadą metaloplastyki to np. świeczniki, lampy, szyldy sklepowe, kinkiety, czy klamry. Kowal zajmuje się obróbką metali pod wpływem wysokiej temperatury, co ułatwia formowanie mu skomplikowanych wzorów. Często możemy się spotkać w rzeźbami, bądź płaskorzeźbami wykonanymi przez metaloplastyków. Sztuka z metalu zyskuje na popularności w obecnych czasach. Głównie są to przedmioty domowe, bądź ogrodowe, takie jak kwietniki, lustra, czy wiatrowskazy. Rzeczy wytwarzane przez kowala i metaloplastyka są unikalne, rzadko produkowane na masową skalę. Korzystając z ich usług możemy indywidualnie wybrać charakter, rozmiar i ilość ozdób w przedmiotach, które spotykamy na co dzień.