Rugby to grupa sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje rozgrywek:
• Rugby union – piętnastoosobowy, a zarazem najpopularniejszy wariant zarządzany przez World Rugby, w Polsce określenie „rugby” zazwyczaj oznacza właśnie tę odmianę,
• Rugby league – trzynastoosobowa odmiana rozwijająca się samodzielnie do końca XIX wieku, największą popularność zyskała w Anglii i Australii,
• Rugby 7 – jak sama nazwa wskazuje jest to wariant siedmioosobowy, w ostatnich czasach zyskuje na popularności.
Wszystkie powyższe odmiany łączy kilka elementów wspólnych. Są to gry zespołowe, kontaktowe, rozgrywane na prostokątnym boisku. Boiska są zakończone z obu stron bramką w kształcie litery H i za nią polem punktowym. Drużyny mają za zadanie zdobycie jak największej liczby punktów, drużyna, które zdobędzie ich więcej wygrywa. Punkty zdobywa się poprzez przyłożenia (położenie piłki na polu punktowym przeciwnika) lub kopnięcia na bramkę, które można wykonać z gry, w ramach rzutu karnego bądź w ramach podwyższenia.
Piłka ma owalny kształt i zawodnicy mogą nią grać zarówno nogą jak i ręką. Podanie ręką może zostać wykonane jedynie do tyłu. Szarżować można jedynie zawodnika posiadającego piłkę, natomiast jednie w sposób niezagrażający jego zdrowiu.
Gra w rugby jest często mylona z grą w futbol amerykański, natomiast nie bez przyczyny, ponieważ są to dość podobne dyscypliny. Do głównych podobieństw można zaliczyć: podobny kształt piłki, kontaktowość, zdobywanie punktów przez przyłożenia, kopnięcia na bramkę, pole punktowe i bramka.
Pomimo wielu podobieństw, można wymienić kilka różnic: boisko w futbolu amerykańskim jest mniejsze, bramka ma inny kształt i znajduje się za polem punktowym, w rugby można atakować tylko zawodnika z piłką, natomiast w futbolu amerykańskim każdego, istnieją różnice w zdobywaniu punktacji, piłka w rugby jest owalna i minimalnie większa.