Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie obywatele posiadają najmniej broni. Regulowane jest to prawem, a dokładnie ustawą o broni i amunicji z 1999 roku. Zgodnie z nim, aby móc zostać właścicielem broni w naszym kraju należy się starać o pozwolenie na broń. Podstawowym wymaganiem jest konieczność ukończenia 21 roku życia. Pozwolenie wydaje komendant policji w naszym obszarze zamieszkania. Musimy na stale mieszkać w Polsce, być niekarani, przejść pozytywnie psychotesty i co najważniejsze, trzeba mieć ważny powód, aby takiego pozwolenia nam udzielono.
Większości broń kojarzy się z ochroną osobistą. Niewątpliwie może być to czynnik, który podniesie nam poczucie bezpieczeństwa, gdy będziemy czuć się zagrożeni ze strony osób trzecich. Oczywiście posiadanie pistoletu w domu jest kwestią mocno dyskusyjną, zdania w tym temacie są mocno podzielone w społeczeństwie. Należy podkreślić raz jeszcze wagę powodu dla którego chcemy takie pozwolenie zdobyć. Broń to nie zabawka i w rękach człowieka stanowi potężną moc. Dlatego tak ważne jest, aby spełniać wszystkie wymagania stawiane przez prawo w tej kwestii, w szczególności wszelkie psychotesty, które zweryfikują nasze predyspozycje.
Strzelectwo to także sport, mimo iż zapewne większość nie kojarzy tego w ten sposób. Wypad na strzelnicę, by spróbować nowych doznań nie musi być jednorazową atrakcją. Może to być nasza nowa pasja i chęć bycia coraz lepszym w celności. Ciężko również, będąc jedynie raz na strzelnicy, skorzystać ze wszystkich możliwości jakie daje nam to miejsce. Jeśli chcemy rozwijać naszą pasję, jaką jest strzelanie z broni możemy się zapisać do klubu strzeleckiego i uzyskać w nim patent. Konieczne jest w tym przypadku zdanie egzaminu patentowego Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. W kolejnym kroku klub, do którego przynależymy może wystąpić o licencję zawodniczą, dzięki której można odbywać starty w zawodach sportowych. Utrzymanie takiej licencji wiąże się z aktywnym uczestnictwem w zawodach każdego roku. Następnie możemy również starać się o pozwolenie na broń sportową. Opiera się o ono na naszym uczestnictwie w zawodach. Strzelnice oferują wachlarz opcji dla klienta, który interesuje się bronią i chciałby spróbować swoich predyspozycji do tego sportu. Można strzelać z broni krótkiej albo długiej, na mniejsze i większe odległości w zależności od stopnia zaawansowania osoby zainteresowanej tym tematem. Ważne jest, aby robić to w sposób legalny i w miejscach, które posiadają wszelkie uprawnienia oraz wykwalifikowaną kadrę instruktorów.