Szkutnictwem określa się budowanie lub naprawianie małych statków wodnych takich jak: łódź, kuter lub jacht. Takich napraw dokonują głównie rzemieślnicy, specjalne maszyny przemysłowe lub amatorzy szkutnictwa. Szkutnictwo obejmuje w szczególności statki wykonane z drewna, jednak już od pewnego czasu rozwija się również szkutnictwo na statkach wykonanych ze tworzyw sztucznych. Do zadań firmy zajmującej się szkutnictwem należy między innymi: przegląd oraz serwis łodzi, remont i modernizacja jednostek, konserwacja, a także antyporostowe zabezpieczanie łodzi.
W szkutnictwie wyróżniamy kilka jego działów w tym najbardziej popularny dział tej dziedziny dotyczący szkutnictwa modelarskiego. Zajmuje się ono głównie pracami nad modelami małych statków wodnych i innych jednostek pływających. Szkutnictwo modelarskie polega na tym, że buduje się piękne, drewniane modele szkutnicze z niewielkich elementów drewna. Takie modele są zazwyczaj ściśle powiązane z tematyką żeglarską.
Do tworzenia drewnianych modeli szkutniczych stosuje się specjalnie przeznaczone do tego narzędzia szkutnicze. Dodatkowo zmontowanie takie modelu wymaga ogromnej ilości elementów, aby odzwierciedlać dokładnie wygląd i wyposażenie prawdziwej łodzi. Do takich elementów zaliczamy m.in. elementy konstrukcyjne statku (słupki relingu, artylerie okrętowe, bulaje), wyposażenie pokładu (małe wiadra i beczki, figurki marynarzy) oraz dodatki (gretingi, pompy, kabestany). Wszystkie elementy tworzące statki są wykonane z różnych materiałów oraz za pomocą różnych technologii np. z drewna, toczone z mosiądzu lub odlewane).