W dzisiejszych czasach w krajach świata Zachodu widzimy tendencję do chęci wyrwania się z objęć wielkich miast i powrotu na łono natury. Agroturystyka jest właśnie taką formą wypoczynku w warunkach wiejskich. Czasem nawet łączona jest z pracą dla osoby zapewniającej nocleg. Uznawana jest za kolejne źródło dochodu mieszkańców wsi, zaraz po rolnictwie.
Jest to forma turystyki obejmująca różnego rodzaju usługi, zaczynając ma zakwaterowaniu, posiłkach, przez wędkarstwo, czy jazdę konną, aż po udział w pracach w gospodarstwie. Korzysta ona z estetyki wiejskiej oraz organizowaniem zajęć charakterystycznych dla wsi czy tradycyjnych, jak wypiekanie chleba, przygotowywanie tradycyjnych potraw regionalnych, by wywołać poczucie sielskości.
Celami agroturystyki jest przeciwdziałanie zjawisku spadku ludności wsi, wzrost atrakcyjności terenów wiejskich oraz wiedzy na ich temat, umożliwienie dochodu miejscowej ludności, wspieranie ekologicznego trybu życia oraz dbałość o tradycję i kulturę wsi.
W Polsce już dawno utarła się nazwa „wczasy pod gruszą” określająca wypoczynek na wsi. W naszym kraju nie brakuje terenów o pięknych krajobrazach, gdzie ludzie zajęci na co dzień pracą i stresem związanym z codziennymi problemami, mają możliwość wypoczynku na łonie natury oraz oderwania się od zmartwień związanych z pracą. Trend ten obecny jest na terenie całej Unii Europejskiej, stanowi źródło utrzymania dla 10% rolników żyjących na jej terenie, a agroturystyka stanowi aż 15% udziału w całym unijnym turystycznym rynku.
Główny Urząd Statystyczne podaje, że w Polsce jest ponad 5000 różnych obiektów agroturystycznych, w których dostępnych jest przeszło 50 tys. miejsc noclegowych, najwięcej z nich znajduje się w województwach małopolskim, podkarpackim i pomorskim.