Radiolog jest odpowiedzialny za przeprowadzenie wszystkich badań obrazujących ciało człowieka. Oznacza to, że wykonuje on badania przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Praca radiologa jest bardzo ważna, gdyż pomaga ona innym specjalistom wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości bądź zmiany oraz postawić prawidłową diagnozę. Jednak jego praca nie polega na samym przeprowadzeniu badania, albowiem radiolog również samodzielnie analizuje wyniki, stawia diagnozę oraz proponuje leczenie.
Lekarz radiolog wykonuje wiele skomplikowanych badań ułatwiających leczenie schorzeń. Większość z nim opiera się na zaawansowanej technologii np. przy użyciu pola magnetycznego, ultradźwięków bądź promieniowania rentgenowskiego. Do głównych badań wykonywanych przez radiologa należą:
Badanie ultrasonograficzne (USG) – jedno z badań obrazowych wykonywanych przez radiologa. Pozwala ono lekarzowi na rozpoznanie zmian w ludzkim organizmie (guzów, torbieli, zgrubień itp.) i umożliwia dokładną ocenę ich stanu. Obraz USG przedstawia gdzie dokładnie znajduje się zmiana oraz jak ona wygląda. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne stosuje się do monitorowania stanu płodu w brzuchu matki.
Tomografia komputerowa (TK) – to badanie obrazowe wykorzystujące promienie rentgenowskie. Tomografia umożliwia lekarzom dokładne zbadanie struktur narządów i kości. Jest ono wykonywane bezboleśnie, z dodatkiem środka kontrastowego. Oznacza to, że przed podejściem do tomografii pacjent musi wykonać dodatkowe badanie pozwalające na ocenienie stanu i poprawności działania jego nerek.
Rentgenografia (RTG) – to badanie stosowane najczęściej podczas leczenia chorób i urazów układu kostno-stawowego. Rentgenografia wykorzystuje wiązki promieniowania rentgenowskiego oraz błonę rentgenowską w celu odtworzenia dokładnego obrazu naszego organizmu.
Rezonans magnetyczny (MRI) – to jedno z najbardziej popularnych badań wykonywanych przez radiologa. Rezonans umożliwia nam zobaczenie przekroju poszczególnych narządów człowieka we wszystkich możliwych płaszczyznach. Wykorzystuje on dwa rodzaje nowoczesnych technologii (pole magnetyczne i fale radiowe) w celu stworzenia obrazu.
Mammografia – jest to bezbolesne badanie polegające na prześwietleniu piersi. Pozwala na szybkie wykrycie zmian i guzków w klatce piersiowej człowieka. Mammografia pozwala na rozpoznanie nowotwora we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na wyzdrowienie pacjenta.
Pantomogram – badanie to często jest przeprowadzane na prośbę gabinetu ortodontycznego lub stomatologicznego. Przedstawia ono dokładne uzębienie pacjenta wraz z korzeniami jego zębów i żuchwą.
Angiografia – jest to jedno z nielicznych, inwazyjnych badan wykonywanych przez radiologa. Polega na zbadaniu i ocenie stanu tętnic wieńcowych. Najczęściej wykonuje się je u pacjentów czekających na operację wymiany zastawek serca. Angiografia dokładnie obrazuje stan tętnic wieńcowych i bypassów, a także umożliwia określenie m.in. stopienia uszkodzeń serca
Densytometria – to badanie pozwalające na przeprowadzenie dokładnej analizy stanu oraz wytrzymałości kości. Densytometria najczęściej jest wykonywana u osób starczych, powyżej 65 roku życia. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje ona promienie rentgenowskie oraz ultradźwięki.