Opiekowanie się osobą starszą, czy schorowaną może przytrafić się każdemu z nas. Jedna część osób pracuje w domach opieki, czy w prywatnych domach jako opiekunowie osób starszych, natomiast druga- będzie musiała zająć się swoimi rodzicami, czy dziadkami, kiedy przyjdzie na to czas. Dowiedz się, jakie umiejętności są niezbędne do opieki nad seniorami .
Przede wszystkim cierpliwość. Pamiętaj o tym, że osoba, którą się zajmujesz ma już swoje lata lub/i jest osobą schorowaną. Często informacje, które chcesz jej przekazać, nie dotrą tak szybko, jak sobie to wyobrażasz. W okresie starości należy okazać ludziom szacunek, zrozumienie i empatię. Nie stresuj się, jeżeli coś nie pójdzie po Twojej myśli, najważniejsze, abyś nie wywierał presji na osobie, którą się zajmujesz. Wykreuj przyjazną atmosferę, gdzie obydwoje będziecie mogli czuć się swobodnie.
Warto ustalić harmonogram dnia , którego będziecie się trzymać. Poranna toaleta, śniadanie, spacer, południowa kawa – to wszystko można zapisać w widocznym miejscu i starać się codziennie wykonywać wszystkie punkty. Taki plan zapewni starszej osobie stabilność i utrzymanie kontroli nad wykonywanymi czynnościami.
Jeżeli sprawność fizyczna osoby, którą się opiekujesz, pozwala na aktywność fizyczną, należy wdrożyć ją do codziennego planu. Znajdź zajęcie, które pozwoli starszej osobie poczuć się młodo . Przykładami takich czynności mogą być: spacer, siłownia dla seniorów na świeżym powietrzu czy jazda na rowerze. Być może Ty też odnajdziesz w tej czynności przyjemność?
Czujesz, że nie dajesz sobie rady? Nie bój się prosić o pomoc. Nie wszyscy ludzie odnajdą się w opiece nad chorobą starszą. Możesz znaleźć wiele opiekunów, którzy odpowiednio zajmą się Twoim starszym znajomym, czy bliskim . Takie osoby, często umieszczają ogłoszenia w Internecie, co zdecydowanie ułatwi kontakt.