Szpital uzdrowiskowy i sanatorium – obie placówki zajmują się leczeniem uzdrowiskowym pacjenta. Bardzo często obaj znajdują się nawet w tym samym budynku. Możesz skierować się na leczenie uzdrowiskowe po przejściu leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Główne założenia lecznictwa uzdrowiskowego to profilaktyka i rehabilitacja. Ta forma leczenia odgrywa również ważną rolę w leczeniu chorób przewlekłych. Miejsca uzdrowiskowe często znajdują się w miejscach znanych z naturalnych walorów leczniczych, dlatego stosuje się w nich naturalne metody leczenia. Należą do nich m.in. hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia, a także różne metody korzystania z wód leczniczych, takie jak kąpiele, kuracje pitne czy inhalacje. Wskazane jest, aby korzystać ze spa nie częściej niż raz w roku.
Co to jest szpital uzdrowiskowy?
Szpital uzdrowiskowy jest miejscem leczenia uzdrowiskowego dla osób ze skierowaniem po leczeniu w szpitalu, przychodni, przychodni lub jednej z odpowiednich poradni specjalistycznych. Skierowanie takie może wystawić ordynator szpitala, przychodni lub kliniki, w której pacjent był leczony do dwóch miesięcy po zakończeniu leczenia. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest refundowany przez NFZ, czyli jest bezpłatny, pacjent ponosi jedynie koszty dojazdu. Na leczenie w klinice uzdrowiskowej może być przyjęty wyłącznie pacjent czasowo niezdolny do pracy. Szpital uzdrowiskowy i sanatorium – obie placówki zapewniają pacjentom całodobową opiekę medyczną i pielęgniarską, a w szpitalu pacjenci mają również dostęp do specjalistycznych konsultacji i badań.
Co to sanatorium?
Sanatorium to przede wszystkim miejsce dla osób z chorobami przewlekłymi. Skierowanie do sanatorium może wystawić lekarz panelowy, który przeprowadził leczenie wstępne. Pobyt w sanatorium jest kontynuacją tego leczenia. Jednak, aby dostać miejsce, musisz być w dobrej formie, aby samemu sobie radzić w trakcie pobytu. Całkowita mobilność jest warunkiem wstępnym przyjęcia. W przeciwieństwie do szpitala uzdrowiskowego, sanatorium nie jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent zobowiązany jest do uiszczenia części opłaty za pobyt, której wysokość uzależniona jest od przepisów prawa, wewnętrznego regulaminu sanatorium oraz sezonu.